Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox

2 participan?i

In jos

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Empty Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox

Mesaj Scris de Dan_20 Dum Iul 12, 2009 1:07 am

RAZBOI INTRU CUVANT
http://www.razbointrucuvant.ro/

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui din punct de vedere Ortodox

Scurta cugetare despre marirea si caderea stelei de dimineata


Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri! (Isaia 14, 12)


Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Mj_star

Avem, putem spune, probleme mult mai grave decat sa comentam sfarsitul jalnic si demn de toata mila a “super-mega-starului”, a “Regelui” Pop-ului, Michael Jackson. Istoria sa este insa cumplit de pilduitoare - pentru ca este istoria unui om. Si a ceea ce pot face ambitia si succesul dintr-un om, acolo unde nici darurile primite nu sunt putine. Avand toate talentele artistice posibile, omul acesta a promis. Si nu a inselat promisiunile. Ca o stea a diminetii, s-a aratat fulgerator pe firmanentul gloriei omenesti. Cu sclipiri puternice a atras privirile tuturor. A fost idolul tuturor neamurilor globalizate, creand pe oriunde trecea, la modul propriu si literal, cele mai infricosatoare isterii colective. A fost pus, deseori, in locul icoanelor, umpland peretii si mintile adolescentilor, a facut sa vuiasca ziarele, televiziunile si tot vazduhul se cutremura de faima sa!

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Bscap0021

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Bscap0030

Iar toate acestea nu i-au ajuns regelui (jalnicul rege al grotestii vanitati…). Nu i-a ajuns ca este idol, ca are glorie, bani si un nume pe celebrul “walk of fame”, culmea impopotonata a desertaciunii cu sclipici, nu i-a ajuns nici palatul sau intitulat Neverland… Nici macar cununa supremei (si desartei) glorii umane nu i-a ajuns “stelei de dimineata”, luceafarului nostru. A vrut mai mult, si-a spus in cugetul sau: “eu vreau mai mult! eu sunt mai frumos decat sunt! Eu sunt mai mult decat sunt si decat am ajuns!"; Betia visului luciferic care te inalta mai presus si de Dumnezeu Insusi…

Nesuportand invelisul omenesc si tern care ii acoperea, credea jalnicul rege, stralucirea gloriei sale, a inceput sa se jupuiasca de viu. Jenat de negreala pielii sale, a devenit alb. Jenat de fata sa, si-a mutilat-o, taindu-si nasul, buzele, fruntea, pometii. S-a mutilat pentru totdeauna, pe viata, cautand stralucirea si frumusetea. Si a devenit un monstru. Un rege al grotescului. Un om care nu mai putea sa iasa din vizuina sa, de rusine sa nu i se risipeasca protezele faciale.

Vai, nebunie a slavei desarte!

Dar nu trebuie sa ramanem cu gandul ca Michael Jackson este doar un fenomen al nebuniei unde duce faima in vremurile noastre. Si sa nu osandim pe acest om care a devenit inca de la sapte ani vedeta pop. Sfarsitul sau este prea jalnic si chinuit ca sa mai ai altceva decat mila fata de soarta sa. Nu putem spune decat, din inima: Dumnezeu sa-l ierte!

Mai important este ca toti putem fi, in ascuns, o stea a diminetii, visand la succese si biruinte inalte (fie si religioase, “duhovnicesti”), nazuind cu ambitie primejdioasa catre aerul tare al inaltimilor… Tuturor, si mai ales acelora dintre noi care mergem, intr-o oarecare masura, pe “walk of fame”, pe calea slavei omenesti, riscam sa ni se spuna, in tanguire: Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Si noua, celor infiati prin harul lui Hristos de Dumnezeu-Tatal, ne va fi mai greu la Judecata decat celor azvarliti de caruselul desertaciunilor omenesti de pe cel mai inalt pisc direct in abisul chinurilor si al mortii.

Fericiti cei ascunsi si nestiuti!

***

UPDATE1: Din pacate, chiar si pe bloguri ortodoxe, emotia mortii Lui MJ da expresie aceleiasi idolatrii oarbe, sinucigase spiritual Sad Asta este MOARTEA pe care trebuie sa o plangem de fapt, moartea NOASTRA, moartea credintei si a luminii din noi! “Daca lumina din tine este intuneric…” (vezi si: What Lies In Plain Sight https://www.youtube.com/view_play_list?p=44CF6A72E1DDE294)

UPDATE2:

21. Si intr-o zi randuita, Irod, imbracandu-se in vesminte regesti si sezand la tribuna, vorbea catre ei;
22. Iar poporul striga: Acesta e glas dumnezeiesc, nu omenesc!
23. Si indata ingerul Domnului l-a lovit, pentru ca nu a dat slava lui Dumnezeu. Si mancandu-l viermii, a murit. (Faptele Apostolilor 12, 21-23).


Dupa asta puteti sa vedeti si alt post al meu:
Mesaj SUBLIMINAL! Melodia "Beat it" a lui Michael Jackson inseamna de fapt MASTURBEAZA-TE!
https://proortodoxia.forumgratuit.ro/video-audio-f21/mesaj-subliminal-melodia-beat-it-a-lui-michael-jackson-inseamna-de-fapt-masturbeaza-te-t284.htm

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Bscap0039

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Bscap0038

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Mjold

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Michael-jackson_loses-neverland

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Article-0-02c9eaf8000005dc-910_468x850

RAZBOI INTRU CUVANT
http://www.razbointrucuvant.ro/
Dan_20
Dan_20
nou venit
nou venit

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 12/07/2009

http://www.razbointrucuvant.ro/

Sus In jos

Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox Empty Re: Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui D.P.D.V.D. Ortodox

Mesaj Scris de mihha Mar Iun 07, 2011 8:34 pm

Inger al luminii

Nu e usor sa vezi Ingeri, desi am privit indelung pozele lor, ore în sir... Unii oameni ii pot vedea fara a avea nevoie de fotografii si istorisesc povesti interesante. Toti îngerii pazitori sunt de sex feminin, ceea ce nu m-a surprins atunci când am aflat. Ingerul care vegheaza la nastere, e ales din rândul celor mai tineri, si are in grija fiecare copil de când se naste, în timp ce ingerul care ajuta muribundul sa paraseasca aceasta lume, senin si fara durere, este ales din randul celor mai in varstra dar de o mare blandete.
Va puteti ruga Ingerilor si ei va vor asculta, dar cea mai buna cale de a-i chema, mi s-a spus, este sa razi. Ingerii raspund bucuriei, pentru ca din bucurie sunt fauriti. De fapt, cand mintile oamenilor sunt intunecate de ura sau suparare, nici un Inger nu poate sta in preajma lor.
Nu toti Ingerii au aripi - pretind clarvazatorii - dar cei care au, pot pulveriza stralucirea penelor lor de aur peste intreaga lume. Daca a-ti avea ochi care sa poata privi drept în soare, ati putea vedea un Inger imens salasuind acolo, un alt Inger mai senin, ne zambeste de pe Luna.
Ingerii isi petrec vietile, care sunt vesnice, invârtindu-se în jurul tronului Creatorului, inchinadu-i laude. Oamenii cu auzul fin i-au auzit. Armoniile corului ingeresc sunt incredibil de complexe, spun ei, dar ritmul este simplu. "Este mai mult un ritm de mars" a afirmat unul dintre ei mai putin discret. Nu stiu de ce, asta e lucrul cel mai frumos pe care l-am aflat in ultima vreme. Dupa un timp, s-au auzit zvonuri despre Ingeri pe care nu-i poti vedea. Cand o persoana care-i vazuse m-a auzit spunand asta , a fost socata:" Sa nu-l vezi ? " a spus ea. " Dar tu ai în tine un Inger. Toata lumea are. Il vad chiar acum si am crezut ca si tu ai putea sa-l vezi ". "Nu", am raspuns trist si am întrebat cum arata: " Arata ca mine ? " " Ei bine, DA si NU " a raspuns ea misterioasa. " Totul depinde de ce crezi tu ca esti. Ingerul tau este o un stop de lumina chiar în centrul inimii tale. Este mai mic decât un atom, dar asteapta... O data ce te apropii de el, Ingerul tau se va mari. Cu cat te apropii mai mult, cu atat va creste mai mare, pana cand, in final, intr-o explozie de lumina vei vedea Ingerul tau în adevarata lui forma si în aceeasi clipa, te vei vedea pe tine insuti."

Asa incat, acum, nu ma mai obosesc sa-mi caut Ingerul... Stau linistit, privindu-ma cu atentie in adanc. Nu demult am surprins o licarire. " Tu esti, Ingerule, cat luminita unei lumanari ? " O licarire si a plecat... A fost de ajuns pentru a-mi simti inima batand nebuneste. Data viitoare Ingerul meu va lumina ca o lampa, dupa care ca o torta, apoi va lumina ca un rug. Asa mi-a promis femeia, si acum, ca am vazut si eu licarirea Ingerului meu, stiu destul pentru a crede....


Michael jackson, Dansand visul

mihha
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum