Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Crezul EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Crezul EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Crezul EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Crezul EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Crezul EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Crezul EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Crezul EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Crezul EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Crezul EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Crezul

 :: Ortodoxie

In jos

Crezul Empty Crezul

Mesaj Scris de G.S. Dum Noi 15, 2009 11:49 am

1. Cred întru Unul Dumnezeu, Tatăl Atotțiitorul, Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.
2. Și întru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii: Lumină din lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, nu făcut, Cel ce este de o ființă cu Tatăl, prin Care toate sau făcut.
3. Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Maria Fecioara și S-a făcut om.
4. Și S-a răstignit pentru noi în zilele lui Ponțiu Pilat și a pătimit și S-a îngropat.
5. Și a înviat a treia zi, după Scripturi.
6. Și S-a înălțat la ceruri și șade de-a dreapta Tatălui.
7. Și iarăși va să vină cu slavă, să judece viii si morții a Căruia împărăție nu va avea sfârșit.
8. Și întru Duhul Sfânt, Domnul de viață făcătorul, Care din Tatăl purcede, Cel ce împreună cu Tatăl și cu Fiul este închinat și mărit, Care a grăit prin prooroci.
9. Și întru una, sfântă, sobornicească și apostolească Biserică.
10. Mărturisesc un Botez, întru iertarea păcatelor.
11. Aștept învierea morților.
12. Și viața veacului, ce va să fie. Amin.

Acesta este textul fundamental al lucrătorului dreptmăritor creștin, este icoana noastră de cuvinte, zugravită solemn cu slove. Este harta care nu te lasă, pământeanule drumeț, sa te ratăcești în bezna acestei lumi, să te abați pe căi lăturalnice spre hățișul pădurilor stufoase. Este harta pe care trebuie să o porți mereu cu tine pentru a ști la ce răspântie te afli. Daca poți s-o citești corect, vei ține drumul drept spre ținta călatoriei tale.

De când acest text fundamental a fost dăruit oamenilor de către Sfinții Părinți, la întâiul sinod ecumenic de la Niceea, din anul 325, și la cel de-al doilea sinod ecumenic de la Constantinopol, din anul 381, am învățat să privim altfel cerul, să privim în fântana sufletului stelele și să avem ochii veșnic ațintiți spre Steaua Polară a Ortodoxiei, care este Iisus Hristos. Căci, fără aceasta, orice hartă este inutilă.

Are 12 articole de credință. Să alegem pentru fiecare lună a anului un articol și să-l cercetăm zilnic .
G.S.
G.S.
intermediar I
intermediar I

masculin Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 20/04/2009

http://gavriilstiharul1.wordpress.com/

Sus In jos

Sus


 :: Ortodoxie

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum