Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Ajutorarea persoanelor decedate EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Ajutorarea persoanelor decedate EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Ajutorarea persoanelor decedate EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Ajutorarea persoanelor decedate EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Ajutorarea persoanelor decedate EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Ajutorarea persoanelor decedate EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Ajutorarea persoanelor decedate EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Ajutorarea persoanelor decedate EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Ajutorarea persoanelor decedate EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Ajutorarea persoanelor decedate

 :: Ortodoxie

In jos

Ajutorarea persoanelor decedate Empty Ajutorarea persoanelor decedate

Mesaj Scris de apasarar Joi Sept 06, 2012 11:06 pm

Cum sa ajuti o persoana decedata


https://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8:

1.Roaga-te la Dumnezeu
a.Roaga-te la Dumnezeu sa viziteze sufletul persoanei decedate si sa forteze acest suflet sa se mantuiasca si sa stea in rai pentru toate eternitatile si sa-i dea
acestui suflet ceea ce el are nevoie pentru toate eternitatile incluzand botez daca e necesar, Sfanta Impartasanie daca e necesara si spovedire daca e necesara. La fel
roaga-te ca Dumnezeu sa viziteze cat mai multe suflete posibil si sa le mantuiasca si sa le duca in rai pentru toate eternitatile. Roaga-te ca Dumnezeu sa dea la cati mai multi oameni ceea ce Dumnezeu stie ca au nevoie inclusiv botezul daca e necesar, Sfanta Impartasire daca e necesara si spovedirea daca e necesara.

Pentru ca o rugaciune sa fie mai puternica maximizeaza cantitatea de bine facuta adaugand cati mai multi oameni. AL sfarsit roaga-te ca rugaciunea sa fie de cat mai mare folos pentru cati mai multi oameni.
b.Roaga-te la Dumnezeu sa iti arate unde se afla sufletul persoanei decedate si sa-ti spuna ce poti face ca sa ajuti acest suflet impreuna cu cat mai multe suflete posibil si intr-un mod cat mai eficient. Roaga-te ca eforturile tale sa fie cat mai eficiente adica cu un efort mic sa obtii cat mai mult.
c.Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa ajuti sufletul mutat la viata cealalta cat de mult este posibil impreuna cu cat mai multe suflete.

Punctul b este important . Din moment ce avem resurse limitate ca de exemplu timp , este important sa-l folosim cat mai bine ca sa facem cat mai mult bine. Cum poti sa
utilizezi resursele tale cat mai bine? Daca este o cale simpla de a face bine dar tu nu cunosti aceasta cale? Intreaba pe Dumnezeu care cunoaste totul si care te poate ajuta sa folosesti resursele tale cat mai bine.

2.Da cadouri lui Dumnezeu in numele persoanei decedate. Acest lucru poate fi realizat in acordanta cu Matei 25:37-40

Matei 25
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.

Deci in intelegerea mea, daca dai ceva unei persoane sarace dai lui Dumnezeu.

Deci:
a.Da unei persoane sarace 5 paini, 3 sticle cu apa, 3 perechi de haine, 3 perechi de incaltaminte ca un cadou lui Dumnezeu din partea persoanei ce a trecut la vesnicie. Cand dai, spune in mintea ta: "acesta este un cadou catre Dumnezeu din partea persoanei decedate X"
b.Da unei persoane sarace sau unei Biserici bucatele de smirna, aur si tamaie. Poti face asta la Craciun cand s-a nascut IIsus. Cand dai, spune "acesta este un cadou catre Dumnezeu dion partea persoanei decedate X"
c.Dumnezeu stie care cadou ii place cel mai mult si pe care il poti da tu. Deci fara sa promiti nimic, roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute sa dai un cadou lui Dumnezeu din partea persoanei decedate , pe masura posibilitatilor tale . Roaga-te ca aceasta activitate de dat cadouri lui Dumnezeu sa fie doar de cat mai mare folos si fara probleme pe intreaga perioada in care o faci.
IMPORTANT !!!!
a.Atat cat poti nu promite nimic caci nu stii ce va fi maine . Daca vei afla despre un eveniment important bun pe care nu vrei sa-l pierzi si tu ai promis ceva?

Daca vrei sa faci ceva doar fa. Promisul nu e bun cu exceptia catorva cazuri.
b.Din moment ce aceasta activitate este pentru Dumnezeu roaga-te ca sa fie de cat mai mare folos si fara greseli. Cand vrei sa faci ceva bun , ingerii cazuti te pot razboi ca sa strice ce vrei sa faci si cu aceasta rugaciune te poti proteja.

3.O parte din lucrurile bune pe care le faci fa-le in numele sufletului decedat

Sunt oameni care se intorc din moarte.Cand au venit inapoi unii oameni au spus ca le-au fost oferite probabil de maim mult de 100 de ori :
-mancarea pe care au dat-o saracilor in timpul vietii, deci da saracilor ceea ce persoanei decedate ii placea sa manance IN NUMLE PERSOANEI DECEDATE
-apa pe care au dat-o celor insetati. Apa este in viata viitoare scumpa precum aurul
-hainele pe care le-au dat saracilor deci da haine in numele persoanei decedate
-gradini pe care nu le-au imprejmuit cu garduri lasand pe fiecare sa ia mancare din ele sau case pe care nu le-au construit dand banii saracilor, vezi viata apostolului Toma si cum i-a construit Imparatului Indian castel in rai. Se gaseste pe Internet.

Du-te in viata viitoare cu mainile curate si pline de bunatati.

Daca nu ai resurse pentru a face aceasta, roaga-te lui Dumnezeu sa-ti dea resurse sau sa te ajute sa ai tot ce iti trebuie in viata viitoare si sa te poti bucura de ele. De asemenea roaga-te ca saracii sa aiva: hrana, apa si ce sa bea, haine, cazare, sanatate, servici si altele asemenea. Roaga-te si pentru cei din inchisori.

Matei 25 recomanda pe langa cele de mai sus:
-sa oferi cazare saracilor
-sa vizitezi pe cei din inchisoare si pe cei bolnavi
Poti face acestea in numele persoanei decedate.

Alte lucruri bune pe care le poti face:
a. Sa binecuvantezi Creatia in numele persoanei departate. "Doamne mantuieste-ma. Binecuvantate sunt toate Creatiile lui Dumnezeu acum si pururea si in vecii vecilor. Amin." Poti spune in mintea ta, am sa binecuvantez Creatia in numele persoanei departate X de y ori. In intelegerea mea, daca ti-e foame si nu ai resurse binecuvanteaza Creatia de 30 de ori si va veni si mancarea sau vei sti cum sa obtii mancare probabil ca si rasplata insa s-ar putea sa gresesc. Mie asa mi se intampla.
Ideea mi-a venit citind un vers ca celor ce binecuvanteaza nu le va lipsi.... nu imi mai aduc aminte exact. Cand mergi pe autobuz, poti sa nu pierzi timpul si sa te rogi pentru mantuirea ta si sa binecuvantezi Creatia.
b. Binecuvanteaza pe Dumnezeu in numele persoanei decedate. Binecuvantat este Dumnezeu acum si pururrea si in vecii vecilor. Amin.
c. Sa indeplinesti Matei 25:30-41 in numele persoanei decedate
Nu uita nici sufletul tau.

4.Citeste "abcul vietii eterne" pe google pe gp sa intelegi religia.

Matei 7:12. Ci toate câte voiți să vă facă vouă oamenii, asemenea și voi faceți lor, că aceasta este Legea și proorocii.

Vechiul Testament are sute de pagini. Daca vrei o propozitie sa ti-l descrie e versul de mai sus in intelegerea mea caci zice aceasta este Legea si proorocii.

Deci in intelegerea mea, ce vrei sa ti se intample fa la altii.

Daca vrei inca o viata , sa fi pasuit cand vine moartea, da viata sau salveaza o viata sau roaga-te pentru salvarea a cat mai multe vieti. Daca vrei sa ai mancare da mancare sau roaga-te ca aproapele sa aiva mancare. Daca vrei bun spiritul da bun spiritual.

Pe langa bunurile materiale de care am vorbit mai sus exist bun spiritul care e foarte important.
Ceea ce faci bine in numele personei decedate, va veni probabil inapoi la persoana decedata.

Bun spiritual:
a.Sa botezi pe cineva si sa te rogi ca beneficiul acestei fapte sa mearga la persoana decedata. Acest bun este foarte puternic caci Botezul = deschiderea usii

raiului deci inapoi se poate sa vina deschiderea usii raiului. FOARTE PUTERNIC.
b.Sa ajuti un necrestin sa devina crestin sau protestant sau roamano catolic sa devina ortodox . dac necrestinul devine crestin iarasi am inteles ca multe pacate se vor ierta celui ce face aceasta. Deci daca e facut in numele persoanei decedate probabil ca i se pot ierta multe pacate.
c.Du-te la o Biserica ortodoxa si doneaza VIN LITUGIC SI PAINE LITURGICA pentru 40 de Liturghii cel putin.Aceasta fapta buna e foarte importanta pentru ca inseamna
sa dai Viata vesnica la oameni si viata vesnica poate veni inapoi. Ioan 6:53-54 Suflete au fost luate din iad sau li s-au imbunatatit conditia din viata viitoare prin aceasta fapta facuta de altcineva pentru ele. Vezi "Cleopa, 40 LITURGHII" pe Internet. Numele persoanei departate poate fi pus pe un pomelnic si pomelnicul poate fi dat la un preot ortodox sa fie mentionat la sfanta Liturghie cand Dumnezeu vine. Aceasta fapta buna este forte puternica https://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM

Manstirea Crasna face pentru cei decedati, pomenirea pentru 7 zni la Sfanta Liturghie.
d.Aprinde o candela in fata icoanei lui Iisus in numele persoanei departate . O zi in care candela arde, inseamna ca sufletul poate merge o zi in rai dupa cateva scrieri
e.Aprinde o lumanare (lumanare -= sacrificiu) la Biserica Ortodoxa.
f.scrie "Istoria lui Iosif Tamplarul" sau in engleza "The History of Joseph the Carpenter" in numele pesroanei decedate , apoi in numele tau si in numele altei persoane chiar si straine . istoria in engleza este aici: http://www.newadvent.org/fathers/0805.htm Punctul 26 din aceasta istorie scrie ca pentru cel ce scrie aceasta istorie, cartea pacatelor va fi arsa la judecata , asta in onoarea lui Iosif tamplarul tatal lui Iisus in cinstea lui. Daca e posibil, da ceea ce ai scris la altcineva. Odata m-am rugat sa mi se arate o cale mai usoara de mantuire caci a fost usor sa cada lumea, printr-o muscatura de fruct si cat de greu e sa vina inapoi, si asa am aflat de aceasta carte.
g.Construieste o biserica Ortodoxa intr-o tara saraca. In tara saraca acest lucru este afordabil. Pentru cati ani aceasta Biserica va functiona, numele fondatorilor va fi pomenit la sfanta Liturghie, in fata lui Dumnezeu. facand aceasta ajuti multi oameni sa se boteze , sa se Impartaseasca deci mult bine faci si mult bine vine inapoi pentru cat timp Biserica este acolo. Rusia va rezista pana la sfarsitul lumii deci daca te intereseaza sa reziste Biserica pana la sfarsit poti sa
o faci acolo, in zona europeana.

Daca ceva este facut pentru mai multi oameni, ca de exemplu o rugaciune , devine mult mai puternica. Ceea ce faci pentru persoana decedata sau ce vre poti sa faci si

pentru altcineva, un strain ca de exmplu pentru cineva decedat care nu mai are pe nimeni pe pamant.
Uite de exmplu poti scrie Istoria lui Iosif Tamplarul si pentru cativa straini. Dauaga la faptele bune si pe cineva din viata viitoare pe care nu il cunosti. Sune fac aceste fapte bune in numele unor persoane alese de Dumnezeu din viata viitoare acre nu au pe nimeni pe Pamant sa aiva grija de ei.

Uite o poveste despre asta care am auzit-o din gura celui ce a trait-o:
Un om s-a ingrijit si a curatat un mormant al unei persoane pe care nu o cunostea. mergea la cimitir is curata morminte. Iata ca s-a imbolnavit si a ajuns la judecata si pe cand tremura in fata lui Dumnezeu a auzit un strigat asa de tare caci sala de judecata s-a miscat ca si la un cutremur. O fetita mica , la care i-a curatat mormantul zbiera, urla la Dumnezeu sa-l ierte caci i-a curatat mormantul si Dumnezeu a avut mila si l-a trimis in viata. venind la viata a povestit ce i s-a intamplat cat era in moarte. Daca faci bine , de exemplu salvezi vieti , p[oti sa te rogi la Dumnezeu sa ia bolile si moartea de la tine ca sa poti face mai mult bine. Arata mila sa primesti mila.

5.CERE AJUTOR DE LA OAMENII SFINTI
Tii minte de Iliesau de Profetul Daniel? Astazi sunt persoane ca si ei si de obicei acesti oameni iau in serios rugaciunea neincetata. Sunt cateva trepte ale rugaciunii si o astfel de treapta este cand din maini iese foc precum la profetul Ilie. Asa cum profetul Ilie a fost luat in cer de un car de foc, cu cat oamenii sfinti merg spre treptele inalte ale rugaciunii , granita dintre viata aceasta si viata viitoare se micsoreaza si ei pot trece in viata viitoare si veni inapoi sau pot vedea ce se intampla in viata viitoare, pot vorbi cu sfintii fata in fata.
Treptele rugaciunii sunt acestea: Rugaciunea buzelor cand rugaciunea e spusa fara ca mintea sa o inteleaga, rugaciunea mintii cand mintea intelege rugaciunea, rugaciunea inimii, rugaciunea inimii, rugaciunea de sine miscatoare, rugaciunea vazatoare cand persoana este capabila sa vorbeasca ingerul tau pazitor si sa-ti spuna numele , pacatele facute, unde locuiesti, pentru ce ai venit. Ingerul poate sa-ti vada gandurile si in viata viitoare oamenii vor putea sa-si vada gandurile unui altuia. Semnul ca ai in fata persoana care trebuie este ca acea persoana sa iti spuna cine esti, de ce ai venit fara sa-i spui nimic. precum facea parintele Arsenie Boca.
Intrucat granitele cu lumea viitoare pentru o astfel de persoana sunt neimportante , aceasta persoana va putea sa-ti dea multe informatii despre persoana decedata si sa te ajute. Rugaciunea lui e mult mai puternica in fata lui Dumnezeu si daca se roaga el este ca si ccum te-ai ruga poate ani. Deci el poate sa ajute sufletul ffffffffff mult, chiar prin rugaciunea sa sa-l ajute cu raiul.
Rugaciunea neicetata este bine inteleasa in manastirile crestin ortodoxe si deci astfel de oameni se gasesc acolo, probabil pe Athos sunt multi sau la Manastirea Neamtului. Roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute sa gasesti una stfel de om caci acest om care fuge de faima s-ar putea sa nu vrea sa se arate.

La Dumnezeu totul este posibil, chairs a te lase sa vizitezi un suflet departat . daca te rogi lui Dumnezeu , tu poti sa fii luat sa vizitezi sufletul decedat. Am citit o poveste despre o femeie care a facut chiar aceasta, s-a rugat sa afle cum este cu sufletul sotului ei si cum este cu faptele bune ce le face, ce se intampla cu ele. Ei i s-a permis sa mearga sa viziteze pe sotul ei mort. Tine minte inca odata: DUMNEZEU POATE ORICE.

Dumnezeu catre tine:
Luca 11:9. Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Luca 11:10. Că oricine cere ia; și cel ce caută găsește, și celui ce bate i se va deschide.

Uita-te sus si tine minte: "<<<>>>" cu punctarea cuvantului ORICINE. Daca ceri salvarea persoanei decedate si ca persoana decedata sa obtina tot ceea ce Dumnezeu stie ca are nevoie in toata viata aceasta si in toata viata cealalta, probabil ca vei obtine aceasta. Cauta si vei gasi.Daca vei cere mantuire si tot
ceea ce ai nevoie atat in toata viata aceasta cat si in toata viata viitoare ,pentru tine si pentru cati mai multi oameni, o sa obtii aceasta.

Era o poveste cu un om care a cautat raiul si l-a gasit caci la o manastire IIsus a venit la el si l-a luat in rai.

PS: Daca vrei sa cunosti adevarul tuturor religiilor si denominatiilor roaga-te lui Dumnezeu si o sa stii cum sunt deosebite religiile unele de altele. Roaga-te sa gasesti cea mai buna religie si denominatie in ochii lui Dumnezeu. cei ce au facut aceasta si de care stiu au ajuns la ortodoxie.

Suflet ortodox luat la cer:
https://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8
Miracolul luminii sfinte ce coboara anula si in zilele noastre, de Pastele Ortodox la Ierusalim,
https://www.youtube.com/watch?v=QnwJTGTmMDo&feature=BFa&list=PL581B6B34BF34AE03

CAte ceva despre alte religii:
- Unele denominatii au greseli in ceea ce priveste cioanele. IIsus a facut icoana http://en.wikipedia.org/wiki/Abgar_V La fel istoria arata ca Apostolul Luca a facut icoane http://orthodoxwiki.org/Apostle_Luke sau aici http://orthodoxwiki.org/File:Luke_first_icon.jpg Pot fi icoanele cu probleme daca iata Apostolul Luca a facut icoane?
- Unele denominatii au greseli si rataciri in ceea ce priveste botezul copiilor, posibil prevenind copiii nebotezati sa vada raiul . La Dumnezeu totul este posibil.
Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Cum se poate naste din nou un copil nebotezat ca sa vada Imparataia lui Dumnezeu? Poate prin rugaciunea la Dumnezeu dar de ce sa ajungi aici daca botezul a fost dat si copiilor?
- Unele denominatiuni au rataciri cu privire la ajutarea persoanelor decedate spunand ca sufletele nu mai pot fi ajutate. Invatand gresit ca sufletele nu mai pot fi ajutate dupa moarte, multe denominatiuni in special protestante lasa sufletele departate fara ajutorul atat de necesar.

Sa fim mandri ca facem parte din ortodoxie si ca avem invatatura corecta si ca dupa moarte Biserica si ceilalti crestini stiu cum sa ne ajute si ne ajuta. Apostolul Iacov, primul conducator al Primei biserici din lume, acest apostol de care citim in Biblie la Faptele apostolilor a scris probabil in jurul anului 60 , Sfanta Liturghie a Apostolului Iacov. Aceasta Sfanta Liturghie contine cuvant cu cuvant ceea ce faceau crestinii in Biserica primara in jurul anului 60. Ei bine, aceasta Sfanta Liturghie contine rugaciuni pentru cei departati. Deci daca Apostolul a scris rugaciuni pentru cei decedati, cei decedati pot fi ajutati. Punct. Mai mult decat atat:
A fost Lazar decedat cand IIsus s-a rugat pentru el si l-a inviat. Da a fost decedat si a fost ajutat de IIsus care este Adevarul. Deci daca IIsus a ajutat pe Lazar care era decedat, iata ca ajutarea persoanelor decedate e posibila. Doctrinele protestante si cele ce spun impotriva ajutorului celor decedati sunt NEBLIBICE.
Daca sa te ajuti pe cei decedati nu este admis atunci acest lucru e fals caci IIsus a ajutat pe decedatul Lazar sa invie.

Ortodoxia are persoane sfinte care vad ingerii si care apara adevarul.

Astazi, prima Biserica din Biblie de care citim la Faptele Apostolilor este crestin ortodoxa si la fel sunt celelalte Biserici despre care putem citi in Biblie cu exceptia Bisericii din Roma.

Cand incerci sa faci ceva bun , ingerii cazuti pot incerca sa ridice obstacole . Daca puterea omului este unu, puterea ingerului cazut poate fi 1 miliard iar puterea lui Dumnezeu este infinita. Deci cere de la Dumnezeu sa intervina si sa nu-l lase pe ingerul cazut sa strice ce vrei sa faci. Cere ca activitatile tale, pe toata durata lor , sa fie doar de folos si ca sa ai succes cat mai mare. Deci daca ai ceva und etrebuie sa invingi , incluzand aici salvarea ta, nu pune baza in tine ci in

Dumnezeu si cere ajutor grabnic la Dumnezeu.

Bunule Dumnezeu, te rog salveaza-ma pe mine si pe cati mai multi oameni si du sufletele noastre in rai . Ajuta-ma pe mine si pe cati mai multi oameni sa cunoastem

adevarul tuturor religiilor in ochii tai. Da-mi mie si la cati mai multi oameni ceea ce stii ca avem nevoie in toata viata aceasta si in toata viata viitoare. te rog

fa aceasta rugaciune cat mai puternica pentru mine si pentru cati mai multi oameni. Amin.

Trei povesti

Prima poveste
POVESTEA 1


Inteleptul: Gandeste-te ca trebuie sa joci basketball cu echipa nationala a Statelor Unite si trebuie sa castigi.
Omul: Si cine este in echipa mea?
Inteleptul: Cine vrei incluzand pe apropiatii tai.
Omul: Pai probabil ca o sa pierd.
Inteleptul: Gandeste-te acum ca ar trebui sa joci impotriva unei echipe de 1 miliard de ori mai puternica ca si echipa Statelor Unite, o echipa a ingerilor? Daca in

momentul in care pierzi iti pierzi calitatea vietii, deci trebuie sa castigi?
Omul: Pai cum as putea sa castig impotriva ingerilor? Dar ce concurs este asta in care trebuie sa castigi? Exista asa concurs in lume?
Inteleptul: Chiar acum esti intr-un astfel de concurs pentru mantuirea ta . Oponenti iti sunt ingerii cazuti,
Omul: Asa este. Daca pierd calitatea vietii mi se poate degrada rapid.
Inteleptul: Mai ales ca regulile concursului nu le stim si nu le intelegem pe toate si sunt multe.
Omul: Greu concurs acesta. Cum putem castiga?
Inteleptul: Solutia este sa rogi pe Dumnezeu cu putere infinita care stie toate regulile sa te ajute la mantuire.Spune rugaciunea: Doamne forteaza-ma la Mantuire pe

mine si pe cati mai multi oameni. Da-mi mie si la cati mai multi oameni cunoasterea tuturor religiilor asa cum o stii tu si du-ma pe mine si pe cati mai multi oameni

la religia si denominatiunea cea buna in ochii tai. Da-mi mie si la cati mai multi oameni ceea ce stii ca avem nevoie in toate eternitatile si in viata aceasta. Amin.
La fel Maica Sfanta, si ingerii si pe sfintii au puterea foarte mare.
Cand te rogi la Dumnezeu ai grija sa nu promiti nimic si sa ceri ca rugaciunea sa fie doar de folos.

Vin greutatile impotriva ta si nu stii ce sa faci?
Nu te speria caci cu Dumnezeu totul e posibil asa ca roaga-te sa te scoata la liman din situatia pentru care tu nu stii iesire.
Doamne, situatia aceasta .... este pentru o mine o situatie fara iesire, mi-a scapat din maini. Problema aceasta este deasupra puterilor mele. Te rog ajuta-ma sa ma

mantuiesc si sa ies cat mai repede si mai usor din situatia aceasta.
La fel te poti ruga Maicii Domnului, ingerilor si sfintilor sa se roage pentru tine caci rugaciunile lor sunt mai grabnice si mai puternice.
Nu ai ce iti trebuie?
Nu te speria caci cu Dumnezeu totul este posibil. Cere de la Dumnezeu ce iti trebuie si vei primi. Nu uita sa ceri mantuirea.
La fel te poti ruga Maicii Domnului, ingerilor si sfintilor sa se roage pentru tine caci rugaciunile lor sunt mai grabnice si mai puternice.
Nu stii pe ce cale sa apuci cu casatoria, jobul, orasul in care sa stai?
Dumnezeu stie asa ca intreaba si roaga-te sa apuci pe calea cea mai buna.
Nu stii tainele mantuirii, ale bunastarii si alte taine?
Dumnezeu stie asa ca intreaba.
Vezi ca tara ta, ortodoxia merg in jos?
Nu te speria caci Dumnezeu poate intoarce situatia asa ca roaga-te.
N-ai facut milostenie si nu esti pregatit de moarte?
La Dumnezeu totul e posibil asa ca roaga-te sa fii fortat la mantuire si ca Dumnezeu sa-ti dea resursele necesare facerii de bine.Matei 25:30-40


Pentru inceput roaga-te Maicii lui Dumnezeu pentru mantuirea ta.

POVESTEA 2

Un om a venit la un intelept si a zis:
Omul: Copilul meu invata bine.
Inteleptul a pus un 0 pe o foaie de hartie, 0
Omul: Copilul meu e destept
Inteleptul a mai pus un zero, 00
Omul: Copilul meu e cuminte
Inteleptul a mai pus un zero, 000

Si tot asa dupa multi zero, Omul zice:Copilul meu e crestin ortodox
Atunci inteleptul a pus un 1 inainte la toti 0 spunand, fara viata toate insusirile acestea sunt 0. Ca si ortodox obtinand viata vesnica prin sfanta Impartasanie,

toate aceste insusiri capata valoare.

Dumnezeu poate da Sfanta Impartasanie si viata eterna dupa moarte asa ca roaga-te daca stii pe cineva care a murit neimpartasit.
https://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM

POVESTEA 3:

Intr-o tara indepartata un imparat a dat unui slujbas o sarcina sa gaseasca pe omul care a luat cea mai neinteleapta decizie si slujbasul s-a dus in toata tara si a

venit inapoi. Pe cand era inapoi Imparatul tragea sa moara. Iata ca vine slujbasul la el"
Slujbasul: Ce se intampla Imparate ?
Imparatul: Ma voi duce intr-o calatorie in alta lume?
slujbasul: Cat de lunga este?
Imparatul: Foarte lunga si e posibil sa nu ma mai intorc.
Slujbasul: Si v-ati pregatit de calatorie?
IMparatul: Nu
Slujbasul: Atunci stiind ca veti face o calatorie asa de lunga si nepregatindu-va pentru ea, va acord dvstra premiul pentru cea mai neinteleapta decizie.

Deci pregateste-te pentru calatoria ce o s-o faci cu bunuri materiale, si cu tainele Bisericii ca sa poti intra in rai, sa ai viata vesnica, sa ti se stearga pacatele

si fa milostenie sa ai ce trebuie in viata viitoare. Nu lucra singur si cheama pe Dumnezeu pe Maica Domnului si sfinti sa te ajute.

Matei 25

31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, si toti sfintii îngeri cu El, atunci va sedea pe tronul slavei Sale.
32. Si se vor aduna înaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum desparte pastorul oile de capre.
33. Si va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împaratul celor de-a dreapta Lui: Veniti, binecuvântatii Tatalui Meu, mosteniti împaratia cea pregatita voua de la întemeierea lumii.
35. Caci flamând am fost si Mi-ati dat sa manânc; însetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit;
36. Gol am fost si M-ati îmbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; în temnita am fost si ati venit la Mine.
37. Atunci dreptii Îi vor raspunde, zicând: Doamne, când Te-am vazut flamând si Te-am hranit? Sau însetat si Ti-am dat sa bei?
38. Sau când Te-am vazut strain si Te-am primit, sau gol si Te-am îmbracat?
39. Sau când Te-am vazut bolnav sau în temnita si am venit la Tine?
40. Iar Împaratul, raspunzând, va zice catre ei: Adevarat zic voua, întrucât ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut.
41. Atunci va zice si celor de-a stânga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, în focul cel vesnic, care este gatit diavolului si îngerilor lui.
42. Caci flamând am fost si nu Mi-ati dat sa manânc; însetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau;
43. Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati îmbracat; bolnav si în temnita, si nu M-ati cercetat.
44. Atunci vor raspunde si ei, zicând: Doamne, când Te-am vazut flamând, sau însetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau în temnita si nu Ti-am slujit?
45. El însa le va raspunde, zicând: Adevarat zic voua: Întrucât nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut.
46. Si vor merge acestia la osânda vesnica, iar dreptii la viata vesnica.


Ceva despre Sfanta Liturghie, ultimele 2 postari:
http://www.monachos.net/forum/showthread.php?8406-The-richness-of-the-Liturgy-vs-visions-of-an-early-simplicity&p=123837#post123837

apasarar
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 10/08/2012

Sus In jos

Sus


 :: Ortodoxie

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum