Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Teologia nu este o disciplină de studiu EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Teologia nu este o disciplină de studiu EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Teologia nu este o disciplină de studiu EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Teologia nu este o disciplină de studiu EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Teologia nu este o disciplină de studiu EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Teologia nu este o disciplină de studiu EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Teologia nu este o disciplină de studiu EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Teologia nu este o disciplină de studiu EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Teologia nu este o disciplină de studiu EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Teologia nu este o disciplină de studiu

5 participan?i

In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 04, 2008 2:46 pm

Este greu să definim ce este teologia. Într-o încercare similară, Christos Yannaras constata că ea nu este o teorie a lumii, un sistem metafizic, nu este nici o disciplină intelectuală, ci este identificată cu viziunea lui Dumnezeu, cu viziunea imediată a Dumnezeului personal, cu experiența personală a transfigurării Creației de către harul necreat, o formulare a experienței Bisericii, o participare practică, o comuniune. Așadar, obiectul teologiei - numit cel mai puțin inspirat în acest fel - este un Subiect veșnic, iubitor și nepătruns… Nu este ceva la dispoziția experimentelor controlate, ci un Cineva liber în fața oricărei metode de investigație ce ar putea fi imaginată de științele consacrate…

În ultimă instanță, teologia rezidă, într-un anume tip de experiență. Nicidecum una individuală, descriptibilă în limbajul psihologiei, ci o experiență eclesială. Evagrie Ponticul scria că este cu adevărat teolog cel ce se roagă, iar cel ce se roagă este cu adevărat teolog. Dacă ar fi să ne oprim la această definiție concentrată a teologiei, constatăm o mare deosebire între teologie și științe. Teologia este rugăciune, iar rugăciunea nu este nici pe departe o disciplină științifică din programul de învățământ. Teologia este comuniunea de iubire cu Dumnezeu Treime, Cel mai presus de lume! Nici în acest fel considerată, ea nu are indiciile unei discipline.

Dacă teologia este rugăciune, atunci teologia și știința nu se întâlnesc cu adevărat, în dialogul dintre un cercetător și un teolog. Decât dacă mai devreme sau mai târziu, amândoi sfârșesc prin a se ruga împreună. Este adevărat, dialogul între știință și teologie este posibil și pentru rațiuni mai puțin adânci, însă el își împlinește rostul ultim, dacă mai devreme sau mai târziu, edifică spiritual. Dacă se încheie, simplu și direct formulat, cu doxologie. De aceea, și în mod efectiv, întâlnirea științei cu teologia se poate realiza numai în persoana umană, în experiența ei interioară. Teologia și știința, se pot întâlni și în inima oricărui om, care în rugăciunea sa smerită, aduce slavă Celui ce a pus în lume adânc de frumusețe și înțelepciune.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de Ioann Mar Sept 09, 2008 4:28 pm

Rezultatul este ca stim numai in general ca Dumnezeu exista, il simtim, insa suprema Sa Fiinta ramane goala si moarta.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de Ioann Mar Sept 09, 2008 4:33 pm

Altădată oamenii posedau un cer înzestrat cu bogății întinse de gânduri și imagini. Astăzi spiritul conștient de sine se găsește în afara vieții substanțiale pe care el o ducea altădată. De unde imensitatea golului din noi?
Omul a pierdut sentimentul acelei substanțialități și a plinătății ființei sale. Resimte din plin prăpastia dintre esența și existența sa. Simțindu-o, mărturisindu-o, defăimându-o el caută să ajungă din nou la restabilirea plinătății ființei și să-și restabilească sentimentul esenței, edificare a propriei ființe.
Frumosul, Sfântul, eternul, religia și iubirea sunt momeala cerută spre a deștepta pofta de a mușca ; nu conceptele, ci extazul, nu necesitatea progresândă rece a lucrurilor, ci entuziasmul care fermentează trebuie sa fie ceea ce susține și răspândește progresiv bogăția substanței.
Omul nu pare să aspire pentru înviorarea sa decât la sentimentul sărăcăcios al divinului în genere. Pentru cel care Dumnezeu ii este doar un nume, imensitatea și bogăția Ființei Sale este goală și moartă. Dar fiind gândit, conținutul devine proprietatea substanței noastre. Deoarece - nu-i așa - iubirea adevărata este schimb de ființe.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de Milka Sam Feb 28, 2009 7:39 pm

apropo de discipline de studiu,am auzit k vor sa scoata religia din scoli.o profesoara de religie zicea k religia nu e buna ca materie deoarece ne face sa credem k suntem indoctrinati si nu intelegem adevarata ei valoare. Eu cred k religia este buna deoarece,dak n-ar fi ea,nu ne-am mai aduce aminte de Dumnezeu,marea majoritate,si nu cred k ne indoctrineaza daca am avea profesori buni care sa ne explice si sa se ocupe de noi,cum fac cei din scolile generale:D ;Wink pe mine m-a ajutat foarte mult materia religie in generala din toate punctele de vedere(inclusiv la medie:D )

Milka
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 34
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de crista Mar Mar 31, 2009 10:06 pm

asa este.Religie au facut toti parintii nostri si au stiut sa aprecieze adevaratele valori morale.Astazi,religia este predata de oameni nu prea bine pregatiti,de aceea copiii nostriau inversat scara de valori.Pacat de posibilitatile pe care ni le-a pus Dumnezeu la indemana,ca nici unui popor de pe fata pamantului.

crista
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 27/03/2009

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de Milka Dum Apr 12, 2009 8:12 pm

si mi-ar placea,k am vazut colegii interesati,despre apocalipsa sa ni se vorbeasca,inclusiv de antihrist si pecete.

Milka
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 34
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de crista Mar Apr 14, 2009 4:25 pm

eu cred ca poti si tu sa citesti ce au zis Sfintii Parinti despre aceste subiecte,dar ,desigur mult mai bine ar fi sa fie expuse(aceste lucruri)de catre cei care invata despre ele la facultate.....!!!! nu?

crista
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 27/03/2009

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de orlandosorin Mar Aug 04, 2009 10:57 pm

Teologia are o latura stiintifica. Stiintele teologice se invata. Din ele se dau examene, masterate si doctorate. Deci au toate caracteristicile stiintei. Se fac cercetari studii etc. Teologia nu este tot una cu preotia sau cu revelatia ci se ocupa strict cu studiul scripturilor. Adevarul teologic rezulta prin studiu si cercetare ca in stiinta. In opozitie in religie in schimb revelatia este de baza. Fara revelatii particulare nu exista credinta si religie.

orlandosorin
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de Admin Mier Aug 05, 2009 9:56 am

Teologie face tot omul care vorbeste despre Dumnezeu.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de orlandosorin Joi Aug 06, 2009 11:18 pm

Asa este. Mai exact tot omul care vrea sa cunosca despre Dumnezeu si care pentru aceasta cerceteaza scripturile.

orlandosorin
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Teologia nu este o disciplină de studiu Empty Re: Teologia nu este o disciplină de studiu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum