Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)"

 :: Carti

In jos

Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)" Empty Eveniment editorial: " Nu uita că ești român! (Cântece și poezii patriotice)"

Mesaj Scris de G.S. Lun Iul 08, 2013 6:04 pm

Antologia   de suflet  „Nu uita că ești  român!” (vezi aici), lucrare ce a văzut lumina tiparului la „Editura Agaton”, poate fi considerată, pe drept cuvânt,  o veritabilă Biblie a  celor ce cugetă și simt românește. Cu cele 352 de pagini, cuprinzând cântece, poeme, poezioare pentru copii, imnuri, tropare ale sfinților români,  volumul antologic  rămâne, fără îndoială, o carte monumentală,  care nu trebuie să lipsească din biblioteca unui bun român.

Cu un frumos Cuvântul înainte s-a ostenit părintele Iustin Miron, starețul Mănăstirii Oașa. De asemenea, o inspirată  prefață aparține fratelui  Andrei Dîrlau.

Capitolul I:  Cântece patriotice se deschide cu textele binecunoscutelor imnuri naționale: Deșteaptă-te române, Trăiască Regele, Limba noastră și  continuă cu o listă de poeme intitulate sugestiv: Dragoste de neam și țară.

O interesantă inițiativă a editurii a fost  aceea de a dedica o secțiune specială cântecelor lansate de-a lungul vremii în  cadrul „Cenaclului Flacăra”. Titluri, precum  Imnul Alma Venus (Trăiască România), Jurămant la Putna, Avram Iancu, Baladă pentru Basarabia, Bocetul lui Ioan cel fără de mormânt, Căciula, Clopotul Reîntregirii, Colindul Ardealului (Tu, Ardeal), Iancu  la Țebea, Jurământ la Putna, Jurământ pentru Ardeal, Marșul Ardealului, Mereu cu Dumnezeu, Țara noastră-i țara noastră  sună  familiar cititorilor mai în vârstă.

Capitolul se încheie  cu o  o colecție de cântări  patriotice contemporane, precum: Biserica română, Elegie lui Brâncoveanu, Imn dacic, Jianu, Puneți șeile pe cai  Sentiment de Ardeal.

În capitolul al doilea:  Poezii patriotice sunt prezentați  o pleiadă de poeți români și străini, împreună cu câteva din poemele lor,  reprezentative pentru lirica patriotică românescă, precum și pentru lirica sapiențială universală. Au fost evocați poeți precum: Aron Cotruș (Ai noștri sunt acești munți),  Radu Gyr (Românie, Crezul, Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!), Marin Sorescu (Ardealul, strarea mea de spirit),   Grigore Vieru (Scrisoare din Basarabia), Vasile Posteucă (Bucovină, Bucovină),  Ștefan Octavian Iosif (Când a fost să moară Ștefan), Adrian Păunescu (Rugă pentru neam, Dacii liberi, Români prin Europa), Gabriela Gențiana Groza (Scrisoare către Basarabia), Mihai Eminescu (Scrisoarea III, Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie), George Coșbuc (O scrisoare de la Muselim Selo, Scut și armă, Spadă și credință, Dunărea și Oltul, Imnul studenților, Pașa Hassan, , Cântec ostășesc, Cântec [Țară avem și noi sub soare], Cântec [Ți-ai mânat prin veacuri turmele pe plai] ), Ioan Alexandru (Aura, Ego Zenovius, Strămoșii,Țăran, Țăranii, Testamentul lui Ștefan cel Mare, Identitate), Vasile Militaru (Țara mea…scrisoare unui străin, Credința în popor, Eroilor, Chiot către neamul meu), Vasile Alecsandri (Imn lui Ștefan cel Mare), Nicolae Nicoară Horia (Transilvania, Eu vin din Țara Moților), Sf. Ioan Iacob Hozevitul (Imnul românesc, Îndemn frățesc, La noi acasă, Popor martir, Turmă fără Păstor)), Sf. Ioan Iacob Hozevitul (Va veni cândva), Teofil Lianu (Zarca), Pr. Alexei Mateevici (Limba noastră), Nichifor Crainic (Cântecul potirului), Dimitrie Bolintineanu (Daniel Sihastru, Muma lui Ștefan cel Mare),  Gheorghe Buznea (Doina Prutului),  Aneta Georgescu (Durerea Prutului),  Kostas Varnalis (învață), Gabriel Iordan-Dorobanțu (Poarta Raiului), Dumitru Paulescu (Ravaș de pribegie).

Urmează o secțiune dedicată celor mici : Un cântec pentru țară, Leagăn vieții mele, Țara mea (Otilia Cazimir), Poezii de Grigore Vieru, Mulțumim pentru pace, Graiul meu, Dorul și limba.

Ultimul capitol: Tropare ale Sfinților români cuprinde scurte cântări de laudă închinate sfinților noștri, apărători ai dreptei credințe stămoșești, precum și frumoase rugăciuni pentru țară și pentru lume.

Binecuvântata Carte de cântări și poezii, care  gravează  cu majuscule cuvântul ROMÂN în cămara inimii,  vine să umple un gol istoric și să amintescă fiecăruia din noi  că este dator să nu-și  uite obârșia, indiferent în ce parte a lumii l-a dus  soarta.


Sursa: Ortodoxie și stihu
ri
G.S.
G.S.
intermediar I
intermediar I

masculin Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 20/04/2009

http://gavriilstiharul1.wordpress.com/

Sus In jos

Sus


 :: Carti

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum