Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Clasificarea religiilor EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Clasificarea religiilor EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Clasificarea religiilor EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Clasificarea religiilor EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Clasificarea religiilor EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Clasificarea religiilor EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Clasificarea religiilor EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Clasificarea religiilor EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Clasificarea religiilor EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Clasificarea religiilor

2 participan?i

 :: Ortodoxie

In jos

Clasificarea religiilor Empty Clasificarea religiilor

Mesaj Scris de apasarar Vin Aug 10, 2012 2:25 am

Ce a pierdut Adam?

Adam a pierdut intrarea in rai si viata vesnica.

INTRAREA IN RAI:

Intrarea in rai sau intrarea in imparatatia lui Dumnezeu
Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Marcu 16:16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
Deci s-ar parea in intelegerea mea ca nu botez, nu rai dar intelegerea completa e la Dumnezeu. Cine vrea sa o afle sa se roage la Dumnezeu.

CLASIFICAREA RELIGIILOR DUPA BOTEZ
1.Biserica Ortodoxa cu denominatiunile care dau botezul
2.Religiile necrestine impreuna cu denominatiunile Protestante crestine care au renuntat la botez.


VIATA VESNICA:
53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.

Deci s-ar parea in intelegerea mea ca fara Sfanta Impartasanie omul nu primeste inapoi imortalitatea pierduta de Adam.

CLASIFICAREA RELIGIILOR DUPA VIATA VESNICA
1.Biserica Ortodoxa care da Sfanta Impartasanie dupa Biserica Primara
2.Denominatiunile crestine care accepta si lipsa vinului si cele ce dau simboluri adica Protestantii in general. A se observa lipsa cuvantului simbol in Ioan 6:53 si Ioan 6:54
3.Religiile necrestine impreuna cu denominatiunile Protestante crestine care au renuntat la Sfanta Impartasanie.

Cum de stiu acestea?
M-am rugat la Dumnezeu sa-mi arate toate religiile SI DENOMINATIUNILE asa cum le stie Dumnezeu. Apoi citind mi s-a facut intelegerea aceasta ca trebuie botezul ca sa intri in rai si Sfanta Impartasanie sa ai viata vesnica.

Nu te baza pe tine, capacitatea ta cand vrei sa afli ceva. Dumnezeu stie totul asa ca indrazneste si intreaba. Roaga-te apoi ca ceea ce ai cerut sa-ti fie spre folos. Ni se aminteste sa ne bazam pe Dumnezeu si nu pe om.

Cum sa te bazezi pe Dumnezeu daca nu intrebi pe Dumnezeu de adevar?


Ultima editare efectuata de catre apasarar in Vin Aug 10, 2012 3:01 am, editata de 3 ori

apasarar
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 10/08/2012

Sus In jos

Clasificarea religiilor Empty Re: Clasificarea religiilor

Mesaj Scris de apasarar Vin Aug 10, 2012 2:41 am

Intrarea in rai si botezul:

Ce spun religiile necrestine despre intrarea in rai? Dam pe wikipedia la cuvantul Sheol si citim:
She'ol ( /ˈʃiːoʊl/ shee-ohl or /ˈʃiːəl/ shee-əl; Hebrew שְׁאוֹל ©ʾôl), translated as "grave", "pit", or "abode of the dead", is the Old Testament/Hebrew Bible's underworld, a place of darkness to which all the dead go, both the righteous and the unrighteous, regardless of the moral choices made in life, a place of stillness and darkness cut off from God.[1]

Aceasta religie necrestina crede ca toiti oamenii din ea se duc in Sheol unde e intuneric , despartire de Dumnezeu INDIFERENT DACA AU FOST BUNI SAU RAI.

Sa vedem si ce zic hindusii ce vin din moarte:
"cauta "hindu near death" pe web
Pai zic ca au venit zeii lor, ingerii cazuti, au vorbit cuvinte urate, i-au batut, la unul i-a taiat picioarele de la genunchi si le-a agatat in cuier langa altii si au fost chinuiti, ce mai. ATENTIE LA YOGA.

Mantrik= vrajitor in sanscrita. Ce o fi mantrele?

Ce zice un musulman:
A murit, fratele sau s-a rugat la Dumnezeu sa ill intoarca si a povestit dupa ce a venit din moarte cum a ajuns la iad, nefiind botezat.

Am auzit de un musulman care a intrat in rai caci pe patul de moarte a chemat pe Dumnezeu si probaabil a fost botezat acolo. Daca vine ingerul cazut pe patul de moarte, cheama pe Dumnezeu sa iti duca sufletul in rai ca sufletul talharului de pe cruce. Roaga sa-ti dea ceea ce Dumnezeu stie ca ai nevoie pentru toate eternitatile si sa te ierte pentru irosirea vietii si nu invinovati pe nimeni inafara de tine.

Ce se intampla cu talharul de pe cruce care a murit nebotezat si neimpartasit. Parerea mea e ca a fost botezat de IIsus dupa moarte . IIsus este preot: Evrei 6:20 " Unde Iisus a intrat pentru noi ca înaintemergător, fiind făcut Arhiereu în veac, după rânduiala lui Melchisedec."

Daca talharul de pe cruce a fost primul om ce a intrat in rai ce s-a intamplat cu cei de Legea Veche? Regele David, Ieremia, profetii si altii?

Atentie ca BIBLIA contine 2 legi:
1.LEGEA VECHE data de Moise un om, care nu avea nici botezul pentru intrarea in rai nici Sfanta Imparatasnie pentru viata vesnica . Are ca zi de sarbatoare Sambata.
2.LEGEA NOUA adusa de IIsus FIUL LUI DUMNEZEU, parte din Sfanta Treime care da mantuirea si aduce pe om inapoi in rai prin Botez. Are ca zi de Sarbatoare Duminica.

apasarar
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 10/08/2012

Sus In jos

Clasificarea religiilor Empty Re: Clasificarea religiilor

Mesaj Scris de apasarar Vin Aug 10, 2012 3:15 am

Despre Sfanta Impartasanie:

Pe wikipedia la "Liturgy of St James" citim:
The Liturgy of Saint James is considered to be the oldest surviving liturgy developed for general use in the Church. Its date of composition is still disputed with some authorities proposing an early date, perhaps ca. AD 60, close to the time of composition of Saint Paul's Epistle to the Romans, while most authorities propose a fourth century date for the known form, because the anaphora seems to have been developed from an ancient Egyptian form of the Basilean anaphoric family united with the anaphora described in The Catechisms of St. Cyril of Jerusalem[1].

Adica aceasta Liturghie a fost scrisa pe la anul 60, deci citind aceasta Liturghie vedem ce faceau crestinii Duminica.

Observam ca aceasta Sfanta Liturghie, ce se serbeaza si azi in Biserica Ortodoxa , este centrata in oferirea Sfintei Impartasanii pentru viata vesnica. De altfel vedem in istorie ca Biserica in primii 1500 de ani pana la Inventia Protestantismului a slujit Sfinte Liturghii centrate pe oferirea Sfintei Impartasanii.

Iata deci ca Sfinta Impartasanie a avut un rol central in viaat Bisericii, Duminica de Duminica crestinii celebrand Sfinte Liturghii.

Ce s-a intamplat la Protestantism. Ei au un principiu gresit denumit Sola scriptura adica doar Biblia. Adica din toate documentele Bisericii, documente istorice valide aleg Biblia si restul nu le citesc.

Apoi luand Biblia zic, sa vedem cum trebuie sa celebram Duminica. Bine totul e scris in sfintele Liturghii ale Apostolilor, dar ei nu le iau in seama . Si pentru ca nu au decat Biblia unde nu cred ca se specifica clar, le ramane imaginatia.

Cine crede ca Biblia specifica suficient totul, inclusiv ce trebuie sa faca crestinii duminica , sa ia Biblia si sa scoata din Biblie Sfanta Liturghie a Apostolului Iacob cuvant cu cuvant . Apoi sa comparam cu originalul.

Si asa avem multe stiluri de sarbatoare protestanta.

apasarar
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 10/08/2012

Sus In jos

Clasificarea religiilor Empty Re: Clasificarea religiilor

Mesaj Scris de apasarar Vin Aug 10, 2012 3:24 am

Mai multe: Cauta pe internet "abcul vietii eterne" sau "abc to eternal life"

Cauta si "minunile ortodoxiei pentru ora de religie"

apasarar
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 10/08/2012

Sus In jos

Clasificarea religiilor Empty Re: Clasificarea religiilor

Mesaj Scris de clairvaux Dum Apr 05, 2015 7:32 pm

Imi explici si mie cum vine asta: "Adam a pierdut intrarea in rai si viata vesnica."?
Pe el l-a facut Dumnezeu in Rai!Adam si Eva au pierdut Raiul cu totul!
clairvaux
clairvaux
nou venit
nou venit

masculin Numarul mesajelor : 5
Varsta : 53
Localizare : Brasov
Job : profesor de religie ecumenica
Data de inscriere : 05/04/2015

Sus In jos

Clasificarea religiilor Empty Re: Clasificarea religiilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 :: Ortodoxie

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum