Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

+3
M
Ioann
Admin
7 participan?i

In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 04, 2008 1:01 pm

Ce frumos este sa fie fratii împreuna! Ce frumos este sa fie crestinii uniti! Sa nu uitam însa, ca unitatea Bisericii nu sta în unitatea de interese, ci doar în unitatea de credinta, în lisus Hristos, Dumnezeu-Omul.

Se fac eforturi intense de unire a Bisericilor, eforturi omenesti care exclud voia lui Dumnezeu.
Apare de la început o întrebare. Poate Biserica Ortodoxa sa se uneasca cu Biserica romano-catolica? Pot ortodocsii sa se roage împreuna cu catolicii? Noi stim ca rânduielile canonice ne opresc de a ne ruga cu ereticii. Asadar, cum pot fi justificate rugaciunile comune?

Se aduc tot felul de argumente fatarnice, cum ca ar fi vorba de doua Biserici surori; ca diferentele nu ar fi asa de mari; ca Hristos iubeste unitatea si alte minciuni asemanatoare.

Este adevarat ca Hristos doreste unitatea, însa aceasta nu poate sa fie decât cu marturisirea aceleiasi credinte adevarate.

Ce se stie despre diferentele dintre ortodocsi si catolici? În general, se stie foarte putin. Chiar si teologii stiu foarte putin în acest sens, întrucât lipsesc sursele de informare la îndemâna. La aceasta lipsa de informare se adauga dezinformarea practicata prin mass-media.

Tinând cont de aceasta stare de fapt, consideram util sa lamurim pe scurt problema diferentelor dintre ortodocsi si catolici.

Se considera de catre teologii ecumenisti ca nu ar fi existat motive serioase care sa justifice schisma de la 1054. Ei considera ca interesele politice ar fi dus la schisma. În realitate, schisma a fost sustinuta de interesele materiale ale papalitatii. Ne amintim de eforturile de împacare si unire a Bisericilor, întreprinse între secolele XI-XV. Toate au fost sustinute din ratiuni politice. În sec. XVI, Biserica latina si-a continuat eforturile de atragere a ortodocsilor de partea lor, în încercarea de refacere a unitatii, prin initierea si promovarea uniatismului.

Pe de alta parte, în paralel cu miscarile de reforma protestanta, se accentueaza actiunile unor miscari oculte, precum cea a rosicrucienilor, de promovare a unei renovatio care urmarea, pe de o parte distrugerea papalitatii, iar pe de alta parte crearea unei uniuni politice laice.

Asa cum am putut observa din cele expuse în capitolele precedente, ecumenismul actual a fost initiat pe cai oculte de catre francmasonerie,178 fiind considerat necesar pe calea pregatirii noii ordini mondiale si a guvernului mondial.

Diferentele dogmatice si de cult au început sa apara între Biserica Rasariteana si cea Apuseana cu mult înainte de 1054. Dupa acest moment, inovatiile din Biserica Apuseana s-au înmultit si marit mereu.179

Desi formal în 1965 s-au ridicat anatemele dintre cele doua Biserici, totusi diferentele dogmatice si toate inovatiile introduse de catolici au ramas. Chiar mai mult, de atunci si pâna astazi au tot crescut.

De aceea se ridica o întrebare legitima: cum putem sa ne rugam cu niste eretici si schismatici si cum putem sa intram în dialog în vederea unirii cu o papalitate care prin declaratiile sale vadeste erezia?

Vaticanul si papalitatea tin în întunericul ereziei pe crestinii catolici.

Se fac urmatoarele constatari:

1. relativizarea învataturii de credinta ortodoxa din motive ecumeniste;

2. diferentele dintre ortodocsi si catolici cresc mereu;

3. credinciosii catolici constata ca noile învataturi ale papalitatii contravin traditiei crestine.

Observatiile l si 3 denota ca, în ambele Biserici, la vârf, se încearca relativizarea învataturilor de credinta si a traditiilor. Aceste tendinte sunt observate independent atât de catre catolici cât si de catre ortodocsi.

Observatia de la punctul 2, facuta de ortodocsi, se afla pe linia traditiei ortodoxe, care atrage atentia asupra diferentelor dogmatice dintre ortodocsi si catolici.

În aceste conditii, cum justifica ecumenistii dialogul cu catolicii în vederea unirii? Si cum justifica rugaciunile comune, prin care se încalca flagrant rânduielile canonice ale Bisericii Ortodoxe?180

Am putea fi acuzati de exagerare sau fanatism. Ce raspundem? Invitam pe cei nelamuriti, teologi si crestini de buna credinta sa studieze lucrarile teologului ortodox Vladimir Guittee, Papalitatea schismatica si Papalitatea eretica.181

De asemenea, studiul poate fi completat si cu punctul de vedere catolic, prin consultarea lucrarii lui Maurice Pinay, Complotul împotriva Bisericii si lucrarea Cine ataca Biserica catolica!182

Si pentru ca lucrurile sa fie cât mai clare, va propunem consultarea ANEXEI III, care reliefeaza cât se poate de clar ereziile sustinute de Vatican si de actualul papa, Ioan Paul II.183

Cum sa ne unim cu o Biserica a carui papa se roaga cu vrajitorii, samanii si hindusii si care declara ca toate religiile sunt bune?

Tinând cont de realitatea faptelor, asa cum este ea, consideram inacceptabile rugaciunile comune, precum si dialogurile în vederea unirii, în care nu se tine seama de necesitatea marturisirii aceleiasi credinte drepte, conforma cu hotarârile sfintelor sinoade ecumenice.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Joi Sept 11, 2008 12:47 am

Povestioara.

Cineva dorea sa se mute intr-un sat nou. Ajungand la intrarea in sat acel om se intalni cu un batranel care traia la marginea satului si-l intreba:
- Aici locuiesc oameni buni sau rai?
- Dar cum erau oamenii in satul din care ai plecat, buni sau rai? intreba mosul.
- Rai!
- Rai sunt si aici, raspunse-se batranul.
-Atunci nu ma mai mut, raspunsese omul si se indrepta spre alt sat.
Dupa putin timp mai sosi o persoana care intentiona sa se mute in acel sat.
La fel incercand sa-si ia masuri de precautie il intreba pe acel batran ce locuia la marginea satului.
- Aici locuiesc oameni buni sau rai?
-Dar cum erau oamenii din satul din care vii?
-Buni!
-Buni sunt si aici, raspunse-se batranul.
Cineva de dupa un gard asistand la cele doua discutii si ramanand contrariat se apropie de batran si-l intreba:
-De ce ai spus unora ca aici locuiesc oameni rai iar altora ca aici locuiesc oameni buni?
- Daca pe cei din satul lor i-au vazut rai, rai ii vor vedea si pe cei din satul nostru.
Daca i-au vazut buni, buni ii vor vedea si pe cei din satul nostru.

Sa ne iubim unii pe altii ca intr-un gand sa marturisim.

Agape,

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 11, 2008 1:43 am

Sa ne iubim in Adevar,dragostea nu se bucura de minciuna.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Joi Sept 11, 2008 2:30 pm

Iubirea ar trebui sa aiba intrinsec puterea de a transcende totul. Omul niciodata nu va putea sa ia ca ultim ipoastas ipostasul lui Iisus Hristos. Cu toate acestea iubirea Sa face ca diferenta dintre El si noi sa se surpe prin iubirea Sa. Caci El face sa rasara soarele si peste cei buni si peste cei rai. Am gasit undeva la Sf. Spiridon afirmatia ca iubirea ingaduie chiar si neadevarul. Iubirea cred ca este un sentiment pe care il ai sau nu il ai. Cred ca tine de partea sensibila a omului si nu de cea rationala.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Joi Sept 11, 2008 2:33 pm

Cred ca iubirea va salva lumea.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 11, 2008 2:52 pm

Asa este,iubirea de Adevar. Smile
Iar Dumnezeu este o realitate foarte rationala.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Joi Sept 11, 2008 3:26 pm

Si I-a facut Levi un ospat mare in casa sa. Si era multime multa de vamesi si de altii care sedeau cu ei la masa. Dar fariseii si carturarii lor murmurau catre ucenicii Lui, zicand: De ce mancati si beti impreuna cu vamesii si cu pacatosii? Luca5.29-30

In icoana lui Rubliov, Sfanta Treime sta in jurul unei mese simbol al comuniunii. Unde este o comuniune mai mare decat cea in jurul mesei. La cina Iisus se ofera ca jertfa. Cand iesim cu prietenii ne asezam in jurul unei mese si astfel suntem in comuniune unii cu altii. In familie suntem prezenti cu totii la cina in cea mai deplina simtire a unuia pentru altul. Prima Biserica care a primit hramul Sfanta Traime a fost in Rusia in sec. XIV ca reactie la expansiunea otomana si a tensiunilor din interiorul crestinatatii. Acesta este modelu lui Dumnezeu prin care putem pune capat framantarilor si diviziunilor la nesfarsit ale crestinatatii si a Trupului Sau.


Ultima editare efectuata de catre Ioann in Sam Sept 13, 2008 10:14 am, editata de 1 ori

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 11, 2008 3:33 pm

Tu ce credinta ai Ioane?
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Joi Sept 11, 2008 3:47 pm

In Iisus Hristos.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 11, 2008 3:59 pm

Eu sunt onest cu tine,fii la fel.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Joi Sept 11, 2008 4:05 pm

Eu nu contest acuzatiile aduse catolicilor insa asta nu ne face pe noi mai buni. Occidentalul se naste catolic si asta stie, altceva nu, deoarece a trait intr-un mediu, cultura, educatie, societate. Insa rasariteanu ajunge la Ortodoxie. Desi se naste intr-un mediu cu o spiritualitate deplina, el trebuie sa ajunga la Ortodoxie sa si-o insuseasca. Insa daca nu vom da prilejul catolicilor sa vada ce au pierdut s-ar putea ca toata viata sa nu aibe nici un prilej sa cunoscua spiritualitatea Ortodoxa. Imi este frica sa nu ajungem ca o secta adventista care se considera singura ca pastratoare a adevarlui si singura care il asteapta (advent) pe Iisus, Toata lumea zace in cel rau, bisericile apostolice au apostaziat si numai ei au ramas fideli lui Iisus Hristos. Iisus va veni numai pentru ei. "Sfintii de pe urma" cum se considera Biserica Mormona.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 11, 2008 4:16 pm

Atat timp cat nu iesim din hotararile celor 7 Soboare Bisericesti si nu inventam noi nimic nou,suntem singurii aflati pe calea Adevarului.
Cat despre faptul ca multi catolici(popoarele,nu fetele bisericesti) nu cunosc tainele Ortodoxiei,cred ca nu avem noi ce face aici.Dumnezeu lucreaza la fiecare om,incearca sa-l aduca pe calea dreapta,dar daca omul se duce cu lumea,cu multimea,cu turma,atunci Dumnezeu il lasa,deci schimbarea depinde de ei,nu de noi.Lupta noastra sa fie sa nu cadem noi in ereziile lor si sa pastram credinta pura si sfanta asa cum ne-a lasat-o insusi Dumnezeu.
Pericolul de a cadea in sectarism este intradevar mare,dar cum am zis,ascultam si nu calcam canoanele si e bine.
Marea lupta insa este cea duhovniceasca,cu diavolul,cu ispitele,decat cu lumea din jur.
Se stie din Scriptura ca e ingusta Calea,se stie din Scriptura ca multi Hristosi mincinosi vor aparea,se stie din Scriptura ca Biserica lui Hristos nu va disparea niciodata.Toate trec ca fumul,dar Adevarul nu.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Joi Sept 11, 2008 4:29 pm

Insa vom impartasi adevarul si altora numai cu duhul blandetii.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 11, 2008 4:34 pm

Asa este,dar sa vina ei cu gand bun acuma.
Dar in caz ca ei nu vin cu gand bun (si dupa cum vedem,asa este) atunci facem cum zic Sfintii:
Sf. Maxim Marturisitorul: ADEVARUL CREDINTEI NU SE ASCUNDE DE DRAGUL PACII!
"Mai bine un razboi vrednic de lauda, decat o pace care te desparte de Dumnezeu!" "Prin tacere Il tradam pe Dumnezeu" (Sf. Grigorie Teologul)
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Joi Sept 11, 2008 4:39 pm

Multi dintre ortodocsi nostrii nu cunosc Ortodoxia, mai ales ei (lumea intreaga). Sunt 6 miliarde care ratacesc. Daca ei nu vor avea o legatura plenara cu Iisus Hristos este si vina noastra. Suntem ca aceia care am ascuns talantul in pamant sa-l pastram. Iisus Hristos ne-a trimis pe noi in lume sa-i botezam in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Noua ni s-a dat sa vestim adevarul evangheliei in lume. Noi ii judecam pe ei insa nu stiu cat ne-am facut noi datoria. Inca mai cred ca daca un elev sincer de al meu ia nota 5 o parte din vina o port si eu, pentru ca nu am fost in stare sa-i explic sa inteleaga mai mult. 6miliarde de oameni vor muri in urmatorii 100 de ani in neadevar. Trist.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Joi Sept 11, 2008 4:42 pm

Din pacate avem un sistem misionar foarte defectuos.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Admin Joi Sept 11, 2008 4:44 pm

Asa este.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Ioann Lun Sept 15, 2008 9:57 am

Am gasit o afirmatie interesanta :

[i]Eu cred ce crede biserica.
[i] Biserica crede ce cred eu.

Ioann
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty "Ce vi se pare..."

Mesaj Scris de Timoteos Lun Oct 13, 2008 1:22 pm

Rugăciunea a doua din Rânduiala Sfintei Împărtășanii
(a Sfântului Ioan Gura de Aur)

Doamne, Dumnezeul meu, știu că nu sunt vrednic, nici în stare ca sa intri sub acoperamântul casei sufletului meu, pentru că este cu totul pustiu și surpat și nu afli în mine loc potrivit ca să-Ți pleci capul. Ci, precum din înalțime Te-ai plecat pentru noi, pleacă-Te și acum spre smerenia mea. Și precum ai binevoit a Te culca în peșteră și în ieslea necuvantătoarelor, așa binevoiește a intra și in ieslea necuvantatorului meu suflet, și întinatului meu trup. Și precum n-ai socotit lucru nevrednic a intra și a cina împreuna cu păcatoșii în casa lui Simion cel lepros, așa binevoiește a intra și în casa smeritului , leprosului și păcătosului meu suflet. Și precum n-ai îndepărtat pe desfrântat cea păcătoasă, cea asemenea mie, care a venit și s-a atins de Tine, așa Te milostivește și de mine păcătosul, care vin și mă ating de Tine. Și precum nu Te-ai scârbit de întinata și necurata ei gură, ce Te-a sărutat, așa nu Te scârbi nici de întinata și necurata mea gură, nici de buzele mele cele necurate și pângarite, și de limba mea cea cu totul necurată. Ci să-mi fie mie cărbunele preasfântului Tău Trup și al scumpului Tău Sânge spre sfințire și spre luminare, spre însănătoșirea smeritului meu suflet și trup, spre ușurarea greutății greșelilor mele celor multe, spre pază de toată lucrarea diavolescă, spre îndepărtarea și mutarea răului și vicleanului meu obicei, spre omorârea patimilor, spre plinirea poruncilor Tale, spre adăugirea dumnezeiescului Tău har și spre dobândirea împărației Tale. ...

Timoteos
Vizitator


Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty De ce nu ne putem ruga impreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Alin Joi Ian 15, 2009 6:13 pm

In cuvintele voastre se simte orgoliul ortodox. Insa nu atingeti punctele dureroase si care intr-adevar ar trebui scoase in evidenta. Sunt de parere ca omul intotdeauna se va sustrage unei critici distructive facute asupra sa inainte de a avea de suferit, si mijlocul sau de aparare este intotdeauna invinovatirea celui de langa el. Sunt ortodox de cand ma stiu si probabil ca voi ramane asa, insa imi poate explica cineva de ce un catolic de 10 ani cunoaste mai multe despre religia sa decat cunosteam eu despre a mea la 25?- pentru ca tare as dori sa aflu raspunsul. Inteleg prea bine calea gresita pe care au luat-o catolicii si nu numai, dar vad un lucru demn de lauda in ceea ce fac ei , si anume INFORMAREA credinciosilor, dezvoltarea in mintile lor a unor principii bine implementate. Noi de ce nu facem la fel? Am o oarecare impresie ca fetele bisericesti ortodoxe pastreaza o distanta rece fata de enoriasi, ori pentru a putea supravietui adevarata invatatura a Sfintilor Parinti va trebui o cu totul noua abordare.

Alin
Vizitator


Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de M Sam Ian 24, 2009 9:37 pm

Prin infailibilitate papa de la Roma a intrat in luciferism.Catolicii sunt in aceleasi raporturi fata de papa de la Roma ca si ingerii cazuti fata de Lucifer.Cum dar ne putem ruga impreuna cu cei ce se supun unuia care se crede infailibil ca Dumnezeu!?Numai Lucifer a cutezat sa se creada la fel cu Dumnezeu!Asta nu este insulta ci constatare dogmatica!

M
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 24/01/2009

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Milka Vin Feb 27, 2009 8:48 pm

catolicii sunt cam suspecti,nu degeaba isi zic de la Apus ... Very Happy imi doresc ca niciodata sa nu se uneasca,si stiu de ce.

Milka
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 34
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de orlandosorin Lun Iul 27, 2009 12:15 am

Caz real.
Intr-un an prin studentie in camin camera a doi prieteni a sarit in aer dupa care a urmat un incendiu devastator. Vis-a-vis locuiam eu impreuna cu cel mai bun prieten al meu un conational turc de religie musulmana. In mod automat ne-am rugat uitand si cum ne cheama dar de religie. El chiar le-a aprins o lumanare colegilor si dupa aceea si-a dat seama ca in religia lui nu prevad canoanele asa ceva. Ar mai fi mult de povestit insa nu doresc sa incarc forumul.
Ce facem intr-o situatie limita (un avion care se prabuseste de exemplu) nu ne rugam impreuna cu altii chiar de alte religii, sau iesim afara ca sa ne rugam separat ???
Din randul sfintilor crestini exista nenumarate cazuri de rugaciuni cu paganii: Sf.Petru care chiar cu opozitia iudeilor a intrat in casa romanilor si a cinat cu ei ; Sf.Constantin Cel Mare, etc. Daca s-ar fi respectat regula iudaica privind interdictia de a intra in casa neiudeilor (azi pagani sau eretici) cum s-ar mai fi raspandit crestinismul ?
Erezia (credinta gresita) sau paganismul (iubirea naturii) nu sunt cele mai rele lucruri posibile. NIMENI in afara de Isus Cristos nu este 100 % ortodox. Inclusiv sfintii au mai avut credinte false. Stim cate am putea face daca am avea credinta, insa nu putem face nimic (nici o minune). Cel mai mare pacat nu este necredinta ci anticrestinismul adica negarea totala a Lui Cristos care a venit in lume si pentru neamuri. El S-a aratat in primul rand paganilor (magilor de la rasarit care erau astrologi zoroastristi). El S-a revelat (prin Tatal) in primul rand lui Sf.Petru care era cel mai slab dotat intelectual (analfabet) dintre toti ucenicii (restul erau vamesi - Sf.Matei; Iuda stia 4 limbi straine etc). Sf.Petru in vremea lui era departe de teologia iudaica spre deosebire de carturari si totusi Domnul la preferat pe el.

orlandosorin
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Constatari mincinoase.

Mesaj Scris de orlandosorin Lun Iul 27, 2009 1:19 am

M a scris:Prin infailibilitate papa de la Roma a intrat in luciferism.Catolicii sunt in aceleasi raporturi fata de papa de la Roma ca si ingerii cazuti fata de Lucifer.Cum dar ne putem ruga impreuna cu cei ce se supun unuia care se crede infailibil ca Dumnezeu!?Numai Lucifer a cutezat sa se creada la fel cu Dumnezeu!Asta nu este insulta ci constatare dogmatica!

1. Nici un Papa nu s-a considerat = cu Dumnezeu. La voi la ortodocsi preotul in Biserica duminica nu este reprezentantul lui Cristos ????? Daca nu atunci nu are ce cauta. In sensul asta este ,,loctiitor al Domnului'' nu in sensul Duhului Sfant (va garantez ca nici un Papa nu a fost pacient pe la Spitalul Obreja).
2. In legatura cu infailibilitatea aceasta de asemenea se rezuma strict la invataturi. Pai de asemenea la ortodocsi preotul duminica cand tine slujba si cand rosteste Cuvantul Domnului se inseala (sau se poate insela?) ? Pai daca ar fi asa atunci ar fi grav ca ar promova inselaciuni in loc de Cuvantul Domnului.

Iata unde duce judecata putina. Nu judecati si nu veti fi judecati ! E greu sa poti judeca un om dar o istorie intrega.

3. De ce nu faceti corp comun cu sectarii in defaimarea Papei ? Aia promoveaza ideea ca Papa ar fi anticrist in persoana. Si ce e mai interesant ca Papa se ,,bucura'' de acelasi rechizitoriu ca Isus (ca sta de vorba cu paganii, ca lucreaza cu diavolii, ca nu respecta traditia (lucreaza in sabat), ca se considera om de-al lui Dumnezeu etc). Vedeti rechizitoriul de la procesul lui Isus (ce e publicat) si comparati-l cu judecatile voastre si ale sectarilor sau mai bine copiati-l pe acela ca e dea gata facut.

orlandosorin
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de inorog Lun Ian 11, 2010 7:24 am

Coform legii lui Moise ad literam, popoarele din Canaan care fusesera izgonite de el si de Iosua nu puteau intra in obstea lui Israel nici in 7 neamuri (adica, daca s-ar fi convertit unul din ei, numai dupa al 7-lea descendent urmasii ar fi avut dreptul sa fie socotiti cu israelitii). Cu toate acestea, daca cititi cartea Rut, acolo aflam ca proorocul David este al 3-lea descendent dintr-o femeie din Moab, descendenta care ar fi trebuit sa-l puna sub blestem. Deci in Legea Veche avem un temei de a socoti dreptatea din fapte drept impartasire. Iar in Legea Noua Iisus vorbeste explicit de impartasirea din dreptate in parabola samariteanului. Samaria era locul unde traiau evreii cu semintia si spita pierduta, corciti cu popoarele idolatre si considerati de iudeii habotnici drept decazuti si totuna cu "neamurile". Iar Iisus spune clar: si totusi samarineanul facand milostenie este partas cu Dumnezeu, iar fariseii, facand cazuistica, se stie cu cine.
SFINTII ORTODOXIEI S-AU RUGAT PENTRU DIAVOLI. Ce-s, fratilor, prostiile astea, cu cine sa ne rugam si cu cine nu, sa-mi fie iertata asprimea? Ne-a cerut vreun catolic sa ne rugam CA EL, atunci e razboi. Daca nu, SUNTEM DATORI SA NE RUGAM TOT TIMPUL. Ce e aia sa nu ne rugam "impreuna" cu ei? Nu se roaga nimeni decat impreuna cu Duhul. Orice alt "impreuna" vine de la Acela si de la Cel care-l trimite (Tatal) pentru jertfa Celui pus chezas (Fiul). Frate, stai ca unele biserici "prin reprezentantii la varf" fac si dreg, stai ca am auzit ca, stai ca am citit ca etc. etc. AVETI VREO DOVADA CA S-A SMINTIT UN IERARH SI A SAVARSIT ABATERI DE LA CULT - afara cu el. Pana acolo, sa ne rugam si cu hindusi si cu satana insusi de fata. Nu stiti oare de vedenia Sf. Siluan cand i s-a aratat spre ispitire satana pus in fata icoanei, ca daca s-ar fi inchinat icoanei sa fie asemanare ca s-ar fi inchinat vrajmasului? Iata, sa nu va fie teama, sa nu va smintiti, sa nu socotiti ca va judec: de vreme ce acela, sfant, a fost in asa ispita, uneori ne aflam si noi. Intra in noi duh de trufie si ratacire si ne sopteste sa facem rugaciunea fariseului. "Iti multumesc, doamne, ca eu nu sunt eretic asa ca fratele de alaturi, catolicul". Oh, doamne... Cine dintre catolici fratilor? Va socoti Dumnezeu pe Francisc din Assisi in acelasi loc cu Alessandro Borgia? Va puneti voi chezasi pentru asta?

Cu regret spun, sunt parinti ai bisericii noastre care vorbesc ca si cum "impreuna" inseamna geografie terestra. NU SPUNE OARE IISUS CA DESI FARISEUL SI VAMESUL SE RUGAU "IMPREUNA" IN ACELASI TEMPLU EI DE FAPT ERAU DESPARTITI DE DISTANTA DINTRE MANTUIRE SI PIERZANIE? Deci de ce ne tulburam, ca daca ne rugam alaturi de un catolic si in el este gand bun, am facut un lucru bun noi si unul bun el. Daca insa ne rugam cu duhul fariseului, catolicul va pleca mai indreptat de rugaciunea lui "proasta" dar facuta cu gand bun, iar noi mai bine sa nu fie masura cu cine ne socotim... Mare virtute este dreapta credinta, dar dreapta credinta incepe cu a nu se masura credinciosul pe sine.

Iata si o marturisire a lui Iisus insusi dandu-ne norme de conduita:

38. Si I-a zis Ioan:Invatatorule, am vazut pe cineva scotand demoni in numele Tau, care nu merge dupa noi, si l-am oprit, pentru ca nu merge dupa noi.
39. Iar Iisus a zis: Nu-l opriti, caci nu e nimeni care, facand vreo minune in numele Meu, sa poata, degraba, sa Ma vorbeasca de rau.
40. Caci cine nu este impotriva noastra este pentru noi.

Desi tot Iisus spune "cine nu e cu Mine este impotriva Mea si cine nu aduna cu Mine risipeste", ceea ce este aparent paradoxal ! Dar e numai aparent, pentru ca El se refera exact la starea fratilor nostri cazuti din dreapta credinta prin varfurile bisericii, dar pe care Dumnezeu, nevoind sa osandeasca oile pentru pastorul ratacit, nici pastorii buni pentru adunarea celor rai, nu-i izgoneste cu totul. Deci aici gasim formulate atat principiul acribiei canoanelor (nu marturisiti ca ei si cum ii invata conducatorii lor) dar si al iconomiei canoanelor (faptele bune nu pot fi nici osandite nici oprite, caci Dumnezeu nu converteste un catolic facandu-l altcineva decat este, ci inmultind binele de care orice om este capabil). Fiti atenti, fratilor, sa nu cadem in duh protestant noi insine, socotind ca omul este integral rau, pentru ca ortodoxia nu marturiseste asa ceva, dimpotriva. Sa nu cadem in duh catolic noi insine, spunand "cine nu marturiseste exact ca noi nu e mantuit", pentru ca e vie pilda din Pateric a copiiilor abandonati pe o insula care, spunand Tatal Nostru gresit, prin smerenia lor si multimea iubirii ajunsesera sa umble ca Iisus pe ape. Si mai ales, sa incercam sa ne indreptam pe noi insine.

inorog
nou venit
nou venit

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 11/01/2010

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de clairvaux Dum Apr 05, 2015 6:45 pm

La catolici este Acelasi Trup si Acelasi Sange al Dmnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos!!!!
Problema este la Potire ca ele difera ca constructie!
Asa au hotarat ei sa nu se mai impartaseasca impreuna pana cand se nu vor uni din nou.Asta este simpla explicatie.
clairvaux
clairvaux
nou venit
nou venit

masculin Numarul mesajelor : 5
Varsta : 53
Localizare : Brasov
Job : profesor de religie ecumenica
Data de inscriere : 05/04/2015

Sus In jos

De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii Empty Re: De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum