Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

5 participan?i

 :: Ecumenism :: Ecumenism

In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de Admin Sam Ian 31, 2009 11:29 pm

Scrisoare primita pe e-mail:

Sunt un creștin ortodox din orașul Siret județul Suceava și vreau să vă spun ca de o vreme incoace am ramas tulburat de unele manifestari care au loc la noi in localitate. Pot sa va spun ca mi se parea normal si foarte frumos la inceput cand toti preotii din oras mergeau, impreuna cu oamenii crestini , la apa Siretului si faceau slujba de sfintire a apei in ziua de Boboteaza. Ceea ce ma deranja era faptul ca, nu stiu de ce, dar la acest eveniment se inghesuia lumea si de multe ori ramaneam, nu numai eu dar si alti crestini, fara sa luam apa sfintita.

Va scriu aceasta scrisoare deoarece, asa cum spuneam, sunt tulburat , de anumite evenimente care se intampla de o bucata de vreme. Daca va spuneam ca la inceput mi se parea normal si frumos ca sa fie asa cu slujba de Boboteaza, la care participau toti preotii din oras, ortodocsi, catolic si greco-catolic, acum de ceva timp nu mai stiu ce mai cred, cum e mai bine si corect sa sa faca.

Va spun ca acest obicei a fost reintrodus dupa 1989 la cererea si dorinta preotilor ortodocsi, Merla Vasile de la biserica ,,Nasterea Sf. Ioan Botezatorul,, si Hapenciuc Ioan de la biserica ,,Sf. Treime“ din Siret si la care, asa cum spuneam participau si preotul catolic si cel greco-catolic si faceau slujba impreuna la apa Siretului.

Apoi din 1996 s-a reimpartit parohia ,,Nasterea Sf. Ioan Botezatorul,, si s-a format parohia ,,Sfintii Imparati Constantin si Elena,, unde a fost numit un preot Colban Ioan care participa si el la inceput la aceste slujbe de la apa Siretului si toti credeam ca este frumos si bine asa, ca sa sfinteasca apa si preotul catolic si cel greco-catolic nu numai cei ortodocsi. Pana intr-un an, cred ca prin 2000 cand, nu stiu din ce motive preotul Colban nu mai venea la apa Siretului si facea Aghiazma la el la biserica.

Noi ceilalti mergeam in continuare la apa Siretului si continuam traditia si ne intrebam de ce acest preot nou venit nu mai vine impreuna cu toti la slujba de Boboteaza. De la o bucata de vreme nici la slujbele de hram de la celelalte biserici nu mai venea, desi aici e obiceiul ca daca este hram la o biserica toti credinciosii, impreuna cu preotul lor merg la acea biserica, indiferent ca e catolica, ortodoxa sau greco-catolica.

Ba chiar intr-un an a venit de Boboteaza si Episcopul Gherasim Putneanul la sfintirea apei pe malul Siretului, dar am observat atunci ca doar preotii ortodocsi au spus rugaciuni si au sfintit apa, iar cel catolic si cu cel greco-catolic doar au asistat la slujba si ma intrebam de ce, dar dupa aceea am aflat ca este randuiala ca doar preotii ortodocsi sa faca asta si nu si ceilalti si ,bineinteles ca de atunci au inceput discutiile intre credinciosi referitor la aceasta randuiala. Unii spuneau ca este o greseala ca sa se faca slujba impreuna, iar altii spuneau ca e bine si frumos ca sa fie toti impreuna la slujbe, indiferent ca erau hramuri, Boboteaza, Slujba din noaptea Invierii si la a doua Inviere,Ziua Eroilor sau saptamana ecumenista.

Sincer am inceput si eu sa inteleg cum e cu aceste slujbe ecumenice cand am vazut si parerile altora mai in masura sa dea raspunsuri la aceste probleme si desi particip in continuare la sluba de sfintire a apei de la apa Siretului totusi incep sa vad ca apa care e sfintita in continuare si de preotii ceilalti, catolic si greco-catolic, nu sta mult timp asa cum sta cea sfintita doar de preotii ortodocsi.

In fiecare an, de cand preotul Colban de pe strada Castanilor nu mai vine la apa Siretului, apa e sfintita de preotii Merla, Hapenciuc, catolic si greco-catolic, iar preotul Colban face slujba de sfintire a apei la el la biserica pentru cei care nu pot veni jos la apa Siretului, batrani, bolnavi etc si acolo nu se inghesuie lumea cum se inghesuie sa ia aghiazma jos langa Siret, ba am auzit ca mai si ramane aghiazma la biserica.

Este o intreaga discutie in Siret pe tema asta, de ce nu merg toti preotii la apa Siretului, dar acum de cand avem si mai multe informatii despre ce inseamna ecumenism, au inceput unii oamenii sa ii dea dreptate preotului Colban in ceea ce face, desi le place mai mult la oameni faptul ca de Boboteaza merg cu fanfara la apa Siretului.

Prin urmare ,ma intreb si va intreb ce e de facut in continuare, mai ales ca am auzit ca a fost un scandal in Biserica Ortodoxa cu Mitropolitul Nicolae Corneanu si cu Episcopul Sofronie de la Oradea care au slujit cu catolicii si greco-catolicii, si s-a dat o dispozitie a Sfantului Sinod al BOR ca sa nu se mai intample asa ceva pe viitor, dar vad ca la Siret parca ar fi o alta tara, e singurul loc in Episcopia Sucevei unde se face asa ceva si vad ca Prea Inaltul Pimen nu zice nimic, nu ia nici o masura in acest sens. Deci si in acest an s-a intamplat acesta Boboteaza ecumenista.

Oare noi credinciosii pe cine trebuie sa urmam acum?? Cui sa cerem sfaturile si sa ne ajute cand avem nevoie?? Mai ales ca s-a format intre preotii din Siret o groapa, Merla si Hapenciuc de o parte si Colban de cealalta parte, caci spun si fac lucruri total opuse unii fata de altii. Lumea ce sa faca? Pe cine sa creada? Cred ca se impune un raspuns clar si ferm din partea Episcopiei sau al Mitropoliei de la Iasi sau, de ce nu, din partea Patriarhiei, in privinta acestei probleme care nu face altceva decat sa imparta credinciosii din Siret in doua tabere. Mantuitorul Insusi a zis ca nu a venit sa aduca pace ,ci sabie,sa desparta minciuna de adevar!

Daca Ii place lui Dumnezeu ce se intampla in orasul Siret,atunci sa ne zica preotii in fata ,sa se intalneasca toti si in fata noastra sa ne zica ce e bine sau rau !Daca ar fi sa ne luam dupa vorba ,“minoritatea sa se supuna majoritatii“, atunci inseamna ca ce se intampla in Siret e bine de urmat in toata tara ! Asadar,preotul care nu participa la astfel de slujbe cu preotii de alte culte e un egoist care nu isi doreste unitatea bisericii ,un aducator de dezbinare ! La noi in Siret atata mancarime intre preotii ortodocsi este ca nu stii ce sa mai zici si la care biserica sa te duci .Te duci la bisericile din centru sau pe Troita ,e frumos ,dar s-ar putea sa dai nas in nas cu preotii catolici ,te duci pe Castanilor ,biserica e cam goala ,ca parintele cam spune verde in fata ce e bine sau nu !Dar nu mai stii ce e bine ,ca pe la noi Epicopul nu prea vine sa ii impace pe preoti si sa ne uneasca ! Poate o fi ocupat pana peste cap ,dar cu credinta noastra cum ramane ? Ce facem ?Cine are dreptate? Sa se clarifice odata problema ! Am apelat la dumneavoastra ca eu ca sa ma duc sa vorbesc cu Prea Inaltul Pimen nu am nici o autoritate ,sunt un simplu credincios! Sa ne lumineze Dumnezeu!

Nicolae Cr.


Sursa: http://proortodoxia.wordpress.com
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Re: Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de M Lun Feb 02, 2009 6:17 pm

In mod normal nu exista slujba ecumenica de sfintire a apei.Deci preotul ortodox sau arhiereul ortodox nu sfinteste apa impreuna cu alti preoti ,cu care Bor nu este in comuniune harica.Daca asista si altii ,au voie sa siste si doar atat.Nici o justificare ecumenista nu este canonica pt a sfinti aghiazma impreuna cu un preot catolic sau romano-catolic.Ecumenismul se opreste la granita serviciului cultic.
Ecumenismul inseamna coexistenta nu conslujire!Un preot catolic ,pt serviciul cultic ortodox nu este considerat preot lucrator si ca atare este blasfemie sfintirea apei cu cineva care nu esti in comuniune harica.Iar daca esti in comuniune harica(te imprtasesti din acelasi potir.) cu un preot catolic,atunci nu mai poti fi preot ortodix lucrator.
Daca preotul catolic vine si el sa sfintesca apa Siretului ,preotul ortodox trebuie sa nu participe,ci daca este sarbatoare in aceeasi zi ,sa se retraga laltarul sau(la care are antimis)si acolo sa sfintesca agiazma!

M
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 24/01/2009

Sus In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Re: Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de Admin Lun Feb 02, 2009 10:25 pm

Aici ai dreptate. Smile m-as bucura daca te-ai inregistra pe forum,ca observ o activitate din partea ta.
Doamne ajuta!
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Re: Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de M Mar Feb 03, 2009 9:15 pm

Pai sunt inregistrat de vreme ce postez!

M
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 24/01/2009

Sus In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Re: Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de taticudan Mier Feb 04, 2009 3:49 pm

Toate aceste "activitati" ecumeniste fac sa slabeasca duhul credinciosilor iar pasul pana la apostazie este foarte scurt. Ecumenismul relativizeaza Adevarul pentru care au murit atatia mucenici. Fiecare sa stea la el Acasa (Biserica) dupa cum il lumineaza Dumnezeu.

taticudan
nou venit
nou venit

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 04/02/2009

Sus In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Re: Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de razvan_m Mier Feb 04, 2009 10:32 pm

Imi e rusine ca preotul Vasile Merla din orasul Siret imi este ruda.

Razvan

razvan_m
nou venit
nou venit

masculin Numarul mesajelor : 9
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 25/01/2009

http://traditional-orthodox.forumer.ro

Sus In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Re: Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de razvan_m Mier Feb 04, 2009 10:34 pm

Unul ca acest preot ar trebui caterisit in virtutea Canonului 45 al Sfintilor Apostoli pentru indemn la/practicarea de slujbe ecumeniste impreuna cu catolicii cei eretici. Maine/poimaine or sa vina cu ideea sa tina slujbe comune cu pastorii protestantilor sau sectarilor, daca-i lasam liberi si neingraditi de Canoane pe acesti preoti ecumenisti.

Razvan

razvan_m
nou venit
nou venit

masculin Numarul mesajelor : 9
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 25/01/2009

http://traditional-orthodox.forumer.ro

Sus In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Re: Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de Admin Joi Feb 05, 2009 4:24 pm

Nu ai ce le face atata timp cat arhiereu de care apartine nu ia nici o decizie.Acest curent,ecumenismul,este tolerat de inaltii nostri prelati ai Bisericii si nu ne ramane decat sa facem ascultare de Sfinti,caci ascultatarea de organul bisericesc se face pana la pacat si erezie.
Daca conducatorii Bisericii incep sa o ia pe un drum eretic,noi sa ne rugam pt ei si pt ceilalti.Acesta e cel mai mare ajutor pe care-l putem da,RUGACIUNEA
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 02/09/2008

https://proortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Re: Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de Antoaneta Sam Feb 02, 2013 10:15 pm

Am cautat imagini cu orasul Siret si intamplator am ajuns pe acest forum. Am diagonalizat schimbul de replici si ma surprinde tonul cam dur referitor la actualii preoti ai orasului.
Parte din copilarie mi-am petrecut-o la Siret in casa parohiala de pe strada Prieteniei iar de Troita din Siret ma leaga multe amintiri. Tatal meu a slujit la Siret pana prin anii 80 si imi aduc aminte de sireteni ca fiind niste oameni minunati, saritori, evlaviosi si cu frica de D-zeu. Mi-as dori ca sa ii stiu la fel si sa ii tina Bunul D-zeu tot asa cum ii stiam eu.


Ultima editare efectuata de catre Antoaneta in Sam Feb 02, 2013 10:17 pm, editata de 2 ori (Motiv : tipo)

Antoaneta
nou venit
nou venit

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava Empty Re: Boboteaza ecumenica in orasul Siret,judetul Suceava

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 :: Ecumenism :: Ecumenism

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum