Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere

 :: Ortodoxie

In jos

rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere Empty rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere

Mesaj Scris de sofiai Dum Mai 03, 2009 1:54 pm

Stapâne, Iubitorule de oameni, Împaratul veacurilor si datatorul bunatatilor, Care ai stricat peretele cel din mijloc al vrajbei si ai dat pace neamului omenesc, miluieste, Doamne, pe cei ce ne urasc, ne pizmuiesc si ne ocarasc; asijderea si pe cei ce ne graiesc de rau. Ca nu cumva vreunul din ei sa patimeasca ceva rau pentru noi, pacatosii, nici în veacul de acum, nici în cel ce va sa fie.
Doamne, Dumnezeul nostru, cauta dintru înaltime ca un Bun asupra inimilor noastre, ce sunt lipsite de dragoste si de unire si sunt îmboldite de spinii urii si ai altor pacate. O picatura din harul Sfântului Tau Duh coborând peste Dânsele, roureaza-le bogat, ca sa aduca roade bune si din dragostea cea catre Tine sa sporeasca în fapte bune si sa petreaca în dragoste si unire.

Asa, Doamne, înmultind dragostea în inimile noastre, pazeste-ne de tot raul si de asuprirea vrajmasilor vazuti si nevazuti, de sabie, de navalirea altor neamuri asupra noastra, de razboiul cel dintre noi si totdeauna ne ajuta sa ne iubim unii pe altii si sa facem tot binele, spre a ne învrednici de bunatatile Tale cele ceresti. Amin

sofiai
nou venit
nou venit

feminin Numarul mesajelor : 9
Localizare : arad
Data de inscriere : 26/04/2009

Sus In jos

rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere Empty Re: rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere

Mesaj Scris de sofiai Dum Mai 03, 2009 1:55 pm

rugaciune la aprinderea candelei

Prea Sfânta si Înalta Treime, primeste dragostea mea înaintea Ta si arde în focul Dumnezeirii Tale faradelegile mele si sterge multimea rautatilor mele si da-le îngroparii si uitarii Tale, Doamne. AMIN

Prea Sfânta Nascatoare de Dumnezeu, fa bine primita lumina darului meu si o du înaintea Fiului si Dumnezeulului nostru pentru iertarea pacatelor noastre! AMIN

sofiai
nou venit
nou venit

feminin Numarul mesajelor : 9
Localizare : arad
Data de inscriere : 26/04/2009

Sus In jos

rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere Empty Re: rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere

Mesaj Scris de sofiai Dum Mai 03, 2009 1:56 pm

RUGACIUNEA MAICII DOMNULUI "SPORIREA MINTII"

Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, casa pe care Întelepciunea lui Dumnezeu Siesi Si-a zidit-O, datatoarea darurilor duhovnicesti, ceea ce de la cele lumesti la cele dinainte de lume mintea noastra o înalti si pe toti la cunostinta întelepciunii îi ridici!
Primeste aceasta cântare de rugaciune de la noi, nevrednicii robii Tai, care cu credinta si cu smerenie ne închinam în fata Preacinstitei Tale icoane! Îndupleca-L pe Fiul Tau si Dumnezeul nostru sa le dea mai marilor nostri întelepciune si putere, judecatorilor dreptate si necautare la fata omului, pastorilor întelepciune duhovniceasca, râvna si buna paza a sufletelor noastre, învatatorilor smerita întelepciune, fiilor ascultare si noua tuturor duhul chibzuintei si al evlaviei, duhul smereniei si al blândetii, duhul curatiei si al adevarului. Si acum, maica prealaudata, da-ne buna sporire a mintii, pe cei aflati în vrajba si în dezbinare împaca-i, uneste-i si pune între ei o legatura de iubire nedespartita, pe cei rataciti din nesocotinta întoarce-i spre lumina adevarului lui Hristos, povatuieste-i frica de Dumnezeu, înfrânarea si harnicia, da-le cuvântul întelepciunii si cunostinte folositoare de suflet celor ce le cer, lumineaza-ne cu bucuria cea nepieritoare, Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita decât Serafimii. Iar noi, vazând faptele minunate si preachibzuita întelepciune a lui Dumnezeu în lume si în viata noastra, sa ne înstrainam de desertaciunea pamânteasca si de prisositoarele griji lumesti si sa ne ridicam mintile si inimile noastre spre cer, pentru ca, prin ocrotirea si ajutorul Tau, lauda, multumire si închinare pentru toate sa-i aducem Întreit Slavitului Dumnezeu si Ziditorul tuturor, acum si pururea si în vecii vecilor. Amin!

sofiai
nou venit
nou venit

feminin Numarul mesajelor : 9
Localizare : arad
Data de inscriere : 26/04/2009

Sus In jos

rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere Empty Re: rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere

Mesaj Scris de sofiai Dum Mai 03, 2009 1:58 pm

RUGACIUNE PT VRASMASI

Doamne binecuvânteaza pe vrajmasii mei! Si eu îi binecuvântez si nu-i blestem!
Vrajmasii m-au împins si mai mult spre Tine, în bratele Tale, mai mult decât prietenii. Acestia m-au legat de pamânt si mi-au rasturnat orice nadejde spre pamânt. Vrajmasii m-au facut strain fata de împaratiile pamântesti si un locuitor netrebnic, fata de pamânt. Precum o fiara prigonita, asa si eu, prigonit fiind, în fata vrajmasilor, am aflat un adapost mai sigur, ascunzându-ma sub cortul Tau, unde nici vrajmasii, nici prietenii, nu pot pierde sufletul meu.

Doamne, binecuvânteaza pe vrajmasii mei! Si eu îi binecuvântez si nu-i blestem.
Ei au marturisit în locul meu pacatele mele în fata lumii.
Ei m-au biciuit, când eu m-am crutat de biciuire.
Ei m-au chinuit atunci când eu am fugit de chinuri.
Ei m-au hulit atunci când eu m-am magulit pe mine însumi.
Ei m-au scuipat atunci când eu m-am mândrit cu mine însumi.
Când eu m-am facut întelept, ei m-au numit nebun.
Când m-am facut puternic, ei au râs de mine ca de un pitic.
Când am vrut sa conduc pe oameni ei m-au împins înapoi.
Când m-am grabit sa ma îmbogatesc, ei m-au smucit înapoi cu mâna de fier.
Când m-am gândit sa dorm linistit, ei m-au trezit din somn.
Când mi-am zidit casa pentru viata lunga si linistita, ei au rasturnat-o si m-au izgonit afara.
Într-adevar vrajmasii m-au dezlegat de lume si mi-au prelungit mâinile pâna la vesmântul Tau.

Binecuvânteaza Doamne pe vrajmasii mei!

Binecuvânteaza-i si-i înmulteste; asmute-i si mai mult împotriva mea, ca fuga mea spre Tine sa fie fara întoarcere; ca sa se rupa nadejdea mea în oameni ca pânza de paianjen; ca smerenia sa împarateasca deplin în inima mea; ca inima mea sa devina mormântul celor rele. Ca toata comoara mea sa o aduni în ceruri.

Ah, de m-as elibera odata de autoamagire, care m-a încâlcit într-o mreaja cumplita a vietii înselatoare!

Vrajmasii m-au învatat sa stiu ceea ce putini stiu în lume: ca omul nu are pe pamânt vrajmasi afara de sine însusi. Doar acela uraste pe vrajmasi, care nu stie ca vrajmasii nu sunt vrajmasi, ci prieteni severi.

De aceea, Doamne, binecuvânteaza pe prietenii si pe vrajmasii mei! Sluga blesteama pe vrajmasi caci nu stie, iar Fiul îi binecuvânteaza caci stie. Fiul stie ca vrajmasii nu pot sa se atinga de viata lui. De aceea El paseste liber între ei si se roaga lui Dumnezeu pentru acestia.

Doamne binecuvânteaza pe vrajmasii mei! Si eu îi binecuvântez si nu-i blestem

sofiai
nou venit
nou venit

feminin Numarul mesajelor : 9
Localizare : arad
Data de inscriere : 26/04/2009

Sus In jos

rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere Empty Re: rugaciune pt. inmultirea dragostei si intelegere

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 :: Ortodoxie

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum