Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Sfânta Zlata,o sfânta româncă EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Sfânta Zlata,o sfânta româncă EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Sfânta Zlata,o sfânta româncă EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Sfânta Zlata,o sfânta româncă EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Sfânta Zlata,o sfânta româncă EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Sfânta Zlata,o sfânta româncă EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Sfânta Zlata,o sfânta româncă EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Sfânta Zlata,o sfânta româncă EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Sfânta Zlata,o sfânta româncă EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Sfânta Zlata,o sfânta româncă

2 participan?i

 :: Ortodoxie

In jos

Sfânta Zlata,o sfânta româncă Empty Sfânta Zlata,o sfânta româncă

Mesaj Scris de alinasion Mier Aug 12, 2009 11:40 am

"Am întâlnit în bisericile sud-dunărene – mai ales în Bulgaria și Macedonia – icoana unei sfinte care este foarte puțin cunoscută la noi. Poate chiar deloc. Sfânta s-ar bucura cu siguranță de comuniunea cu poporul nostru drept credincios.
Alături de sfântul Ioan de Rila și sfânta Parascheva – sfânta Zlata (Hrisa în grecește) este la mare evlavie printre credincioșii ortodocși din Balcani. Acatistul închinat ei, în limba slavonă, se aude cântat adesea în multe biserici. Aceasta a fost de neam megleno-român. Meglenia se afla în timpul pătimirii sale sub jurisdicție bisericească bulgărească – de aici evlavia poporului bulgar pentru această sfântă, considerată bulgăroaică. Megleno-românii o socotesc ca pe una de a lor. La fel și macedonenii. Locul de naștere al sfintei Zlata a fost satul Slatina. În sinaxarul sfântului Nicodim Aghioritul ca și în calendarele slave, sfânta Zlata apare cu numele de Hrisa(Zlata) din Meglenia. A trăit la sfârșitul veacului al 18-lea. Tânără fecioară, de o frumusețe nemaivăzută, plină de virtuți creștinești, născută însă într-o familie foarte săracă, ori sărăcită, ca multe alte familii, de greaua asuprire turcească. Mai avea încă 3 surori (după alte surse erau 8 fete la părinți). Sfântul Nicodim Aghioritul consemnează că sfânta Zlata a avut ca duhovnic un părinte atonit, de la mănăstirea Stavronikita, pe nume Timotei. Era chiar egumenul mănăstirii. Poate că și părintele era vlah. Răpită de un turc, cucerit de frumusețea înțeleptei fecioare, acesta se poartă cinstit cu ea însă caută, mai întâi blând iar apoi din ce în ce mai crud, să o convertească la islamism pentru a o lua de soție. Zlata refuză. Mai multe femei musulmane încearcă să o convingă să se lepede de Hristos. Părinții Zlatei sunt amenințați cu bătaia și chiar cu moartea. Aceștia vin să o roage ca măcar pentru moment să se lepede de Hristos. Grea ispită, întâmpinată chiar din partea celor dragi. Zlata le răspunde tuturor: “Doar pe Hristos îl socotesc de Mire și numai Lui mă închin! Nu mă voi lepăda de El niciodată, chiar de mă veți supune la chinuri și voi fi tăiată în bucăți”. A avut de pătimit 3 luni. Furia musulmanilor întrece orice imaginație. Fecioarei i-au fost smulse fâșii de piele, apoi a fost arsă peste răni cu fierul încins. Este bătută și schingiuită în fel și chip. Rezistă la tot acest calvar. Trimite vorbă duhovnicului său, printr-o cunoștință, ca să-și înmulțească rugăciunea pentru ea căci este gata de martiriu. Acesta vine tocmai de la Stavronikita, pe ascuns, în ținutul meglenit, încercând să cerceteze pe ucenică și să o întărească în credință. Neclintită în hotărârea sa, Zlata este legată, precum un miel la tăiere, cu o frânghie, de un cârlig înalt. Se taie din trupul său bucăți de carne, încetul cu încetul, până când își dă duhul său cel fecioresc în mâinile lui Hristos. Pătimirea Zlatei a fost pe data de 13 octombrie 1795. În icoană apare asemenea sfintei Filofteia: port simplu, maramă pe cap, zveltă și demnă, arzând de dragoste pentru Hristos – Mirele său Ceresc, Mântuitorul lumii. Martirii erau atunci la vremea secerișului, printre aromâni mai ales. Erau martirizați mulți creștini, uneori sate întregi și chiar cetățile cele mai de seamă aromânești trecuseră prin focul muceniciei. Puterea turcească râvnea nu numai la bogățiile aromânilor ci și la sufletele lor. La data martiriului sfintei Zlata trecuseră doar 7 ani de la risipirea marii cetăți Moscopole (Voscopole), faima vlahilor sud-dunăreni."
Gheorghiță Ciocioi
sursa
http://proortodoxia.wordpress.com/
alinasion
alinasion
Moderator
Moderator

feminin Numarul mesajelor : 39
Varsta : 40
Data de inscriere : 26/05/2009

Sus In jos

Sfânta Zlata,o sfânta româncă Empty Re: Sfânta Zlata,o sfânta româncă

Mesaj Scris de ingerelul Joi Aug 20, 2009 1:41 pm

Minunat este Domnul intru Sfintii Lui! Slava lui Dumnezeu cel Drept si Bun!

ingerelul
nou venit
nou venit

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 20/08/2009

Sus In jos

Sfânta Zlata,o sfânta româncă Empty Re: Sfânta Zlata,o sfânta româncă

Mesaj Scris de alinasion Vin Aug 21, 2009 8:08 am

AMIN! Smile
alinasion
alinasion
Moderator
Moderator

feminin Numarul mesajelor : 39
Varsta : 40
Data de inscriere : 26/05/2009

Sus In jos

Sfânta Zlata,o sfânta româncă Empty Re: Sfânta Zlata,o sfânta româncă

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 :: Ortodoxie

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum