Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
INGER AL LUMINII EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
INGER AL LUMINII EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
INGER AL LUMINII EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
INGER AL LUMINII EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
INGER AL LUMINII EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
INGER AL LUMINII EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
INGER AL LUMINII EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
INGER AL LUMINII EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
INGER AL LUMINII EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

INGER AL LUMINII

In jos

INGER AL LUMINII Empty INGER AL LUMINII

Mesaj Scris de mihha Mar Iun 07, 2011 8:37 pm

Nu e usor sa vezi Ingeri, desi am privit indelung pozele lor, ore în sir... Unii oameni ii pot vedea fara a avea nevoie de fotografii si istorisesc povesti interesante. Toti îngerii pazitori sunt de sex feminin, ceea ce nu m-a surprins atunci când am aflat. Ingerul care vegheaza la nastere, e ales din rândul celor mai tineri, si are in grija fiecare copil de când se naste, în timp ce ingerul care ajuta muribundul sa paraseasca aceasta lume, senin si fara durere, este ales din randul celor mai in varstra dar de o mare blandete.
Va puteti ruga Ingerilor si ei va vor asculta, dar cea mai buna cale de a-i chema, mi s-a spus, este sa razi. Ingerii raspund bucuriei, pentru ca din bucurie sunt fauriti. De fapt, cand mintile oamenilor sunt intunecate de ura sau suparare, nici un Inger nu poate sta in preajma lor.
Nu toti Ingerii au aripi - pretind clarvazatorii - dar cei care au, pot pulveriza stralucirea penelor lor de aur peste intreaga lume. Daca a-ti avea ochi care sa poata privi drept în soare, ati putea vedea un Inger imens salasuind acolo, un alt Inger mai senin, ne zambeste de pe Luna.
Ingerii isi petrec vietile, care sunt vesnice, invârtindu-se în jurul tronului Creatorului, inchinadu-i laude. Oamenii cu auzul fin i-au auzit. Armoniile corului ingeresc sunt incredibil de complexe, spun ei, dar ritmul este simplu. "Este mai mult un ritm de mars" a afirmat unul dintre ei mai putin discret. Nu stiu de ce, asta e lucrul cel mai frumos pe care l-am aflat in ultima vreme. Dupa un timp, s-au auzit zvonuri despre Ingeri pe care nu-i poti vedea. Cand o persoana care-i vazuse m-a auzit spunand asta , a fost socata:" Sa nu-l vezi ? " a spus ea. " Dar tu ai în tine un Inger. Toata lumea are. Il vad chiar acum si am crezut ca si tu ai putea sa-l vezi ". "Nu", am raspuns trist si am întrebat cum arata: " Arata ca mine ? " " Ei bine, DA si NU " a raspuns ea misterioasa. " Totul depinde de ce crezi tu ca esti. Ingerul tau este o un stop de lumina chiar în centrul inimii tale. Este mai mic decât un atom, dar asteapta... O data ce te apropii de el, Ingerul tau se va mari. Cu cat te apropii mai mult, cu atat va creste mai mare, pana cand, in final, intr-o explozie de lumina vei vedea Ingerul tau în adevarata lui forma si în aceeasi clipa, te vei vedea pe tine insuti."

Asa incat, acum, nu ma mai obosesc sa-mi caut Ingerul... Stau linistit, privindu-ma cu atentie in adanc. Nu demult am surprins o licarire. " Tu esti, Ingerule, cat luminita unei lumanari ? " O licarire si a plecat... A fost de ajuns pentru a-mi simti inima batand nebuneste. Data viitoare Ingerul meu va lumina ca o lampa, dupa care ca o torta, apoi va lumina ca un rug. Asa mi-a promis femeia, si acum, ca am vazut si eu licarirea Ingerului meu, stiu destul pentru a crede....

MICHAEL JACKSON, DANSAND VISUL

mihha
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

INGER AL LUMINII Empty Re: INGER AL LUMINII

Mesaj Scris de mihha Mar Iun 07, 2011 10:48 pm

MICHAEL JACKSON -SEMIZEU AL POSTMODERNITĂȚII-OMAGIU - FILM DE MURIVALE

https://www.youtube.com/watch?v=VR1NPf3A8Tc



30 IUNIE 2009



CANTECUL UNEI PRIVIGHETORI ACASA LA MINE PE TERASA IMI VA AMINTI DE EL .IN DIMINEAȚA ACEEA TREBUIA SA MA PREGĂTESC PENTRU ULTIMA ZI LA EMISIUNEA IN DIRECT -VORBA DE CULTURĂ CU ATTILA VISAUER LA RADIO ROMANIA CULTURAL , APOI AM CONSTATAT CĂ IMI LIPSEȘTE DIN ATELIER CAMERA DE FILMAT CARE A ADUNAT PENTRU LUCRAREA MEA DE ARHIVARE ARTIȘTI VIZUALI DIN ROMANIA . IMI FUGEA PĂMÂNTUL DE SUB PICIOARE , RADIOUL ,PRESA ,TV ERA ARS DE ACEASTĂ ȘTIRE- PLECAREA FĂRĂ INTOARCERE A LUI MJ . IMI FUGEA PRIN MINTE MOMENTUL CAND AM PLECAT CU TRAMVAIUL SA ASCULT IN STATIE LA STADIONUL NAȚIONAL MUZICA LUI IN 1996 .FILMUL MEU . FRAGMENTE DIN FILME CAPTATE DE PE EMISIILE TV SUPRAPUSE CU FLORILE DE PE TERASA CASEI MELE ,MUZICA ILUSTRULUI CLARINETIST AURELIAN OCTAV POPA ,PENTRU UN ULTIM OMAGIU ADUS LUI M J . MICHAEL JACKSON - SEMIZEU AL POSTMODERNITATII . ASEMENI PRINTULUI FERICIT S-A DARUIT PANA LA ULTIMA SUFLARE . A FOST IUBIT SI RĂSFATAT IN LUMEA INTREAGA . A FOST UN SPIRIT LIBER ,REBEL, FAPTURA LEGENDARA .DE NEUITAT . CHIPUL CU OCHII DE PRIVIGHETOARE, VORBIRE BLANDA DE INȚELEPT .DE TIMPURIU,DIN ACELAȘ LEAT , AM CANTAT SI DANSAT PE MUZICA LUI .AM SUFERIT ALATUREA DE EL PENTRU NEDREPTATIILE PRICINUITE DE ALTII .PURTAT PRIN TRIBUNALE .O RARA AVIS IN CEL MAI BUN SENS . SUCCESIUNE DE FOTOGRAME IN ALCATUIREA UNUI PORTRET, CELUI CARUIA CHIPUL DEVINE O EFIGIE DE NEUITAT .CRED CA DACA NE-AM FI CUNOSCUT AȘ FI RĂMAS UN PRIETEN VREDNIC .

mihha
incepator
incepator

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum