Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie EmptySam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie EmptyDum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie EmptyDum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie EmptyDum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie EmptyDum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie EmptyDum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie EmptyMar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie EmptyMier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie EmptyMier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 


Statistici
Avem 210 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Peter peter

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie

 :: Carti

In jos

Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie Empty Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie

Mesaj Scris de Eugen-Ionut Mier Sept 03, 2008 4:33 pm

Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie Pr_paisie
"Cu toate evenimentele minunate pe care le traversasem alaturi de parintele Paisie, ma indoiam de el. Era posibil sa vada lucrurile intr-o maniera strict personala, iar realitatea sa-l depaseasca. Nu excludeam posibilitatea ca el sa detina numai o parte a adevarului, si sa existe si alte parti de adevar in alte sisteme de gandire si in alte religii. Poate ca ma lasam influentat prea mult de puternica sa personalitate, de mediul Sfantului Munte in general. Am hotarat, asadar, sa ofer sanse egale si yoghinilor hindusi. Ii cunoscusem, desigur, inainte de a-l intalni pe parintele Paisie, dar nu mersesem niciodata in India, in <> religiei lor. Am decis, prin urmare, sa plec si sa traiesc impreuna cu ei , sa ma amestec printre ei, sa-mi deschid sufletul dinaintea lor, asa cum facusem si in cazul monahilor ortodocsi. Am trait luni de zile in diverse ashramuri,impreuna cu swami si gurusi. Faceam totul impreuna cu ei:ma sculam dimineata, mancam, munceam, discutam, aplicam exercitii yoga. Pentru a cunoaste un lucru trebuie sa-l traiesti, nu sa-l analizezi pur teoretic. In consecinta, ma hotarasem sa-mi impun o deschidere totala fata de India si tot ceea ce insemna ea. Oscilam asadar intre doua influente spirituale foarte puternice. Cea mai mica inclinare a intentiei mele avea o rezonanta imediata asupra efortului meu spiritual. Eram angrenat intr-o lupta plenara, care angaja intreaga mea fiinta. Pericolele de rigoare imi amenintau nu doar modul de viata, ci si intreaga existenta. Am fost ajutat, sau mai degraba salvat, prin interventiile lui Dumnezeu"
Dyonysios Farasiotis

Mai multe detalii aici.
Eugen-Ionut
Eugen-Ionut
Webmaster
Webmaster

masculin Numarul mesajelor : 15
Varsta : 36
Job : student
Data de inscriere : 02/09/2008

http://eugen-ionut.blogspot.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 :: Carti

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum